Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Zimowa Szkoła Języka Polskiego Kielce-2015

Zimowa Szkoła Języka Polskiego Kielce-2015

Źródło - SIEWW drugiej dekadzie stycznia zakończyła się kolejna edycja Zimowej Szkoły Języka Polskiego w Kielcach, organizowanej przez Stowarzyszenie Intergracja Europa-Wschód (SIEW), w której wzięły udział dwie kilkunastoosobowe grupy młodzieży z Winnicy oraz Chmielnickiego.

Oprócz praktycznej nauki języka polskiego i odwiedzania dobrych świętokrzyskich uczelni podolacy mieli czas także na zwiedzanie zabytków i zabawę. W przeciągu zaledwie jednego dnia zdążyli oni przejść się po Paryżu, Rzymie a nawet Lwowie, dzięki wspaniałemu parkowi rozrywki i miniatur Sabat Krajno w Górach Świętokrzyskich. Ten punkt podróży jest tradycyjnym na mapie wszystkich edukacyjnych spotkań z podolską młodzieżą w Szkole Języka Polskiego, którą SIEW organizuje już od 2012 roku.

Po spacerze po sporym „kawałku” świata czas było zaczerpnąć świeżego powietrza na Drodze Królewskiej na Święty Krzyż. Trudy wędrówki po oblodzonej trasie wynagrodził niesamowity widok z wieży klasztoru. To nowa atrakcja turystyczna regionu świętokrzyskiego. Wejście na wieżę nie jest łatwe, ale warto było pokonać te strome schody.

Po lekcjach polskiego czas wolny goście z Ukrainy spędzali często na sportowo, poznawali historię i kulturę Polski. W ramach wyjazdu na Szkołę Zimową młodzież z Kresów odwiedziła  Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, kieleckie Centrum Geoedukacji.

Jeden z poranków upłynął pod znakiem wizyt na Politechnice Świętokrzyskiej oraz Uniwersytecie Jana Kochanowskiego. Spotkanie na ostatniej poprowadził pan Ryszard Maj – kierownik Wydziału ds. Współpracy Międzynarodowej. Natomiast na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego gości z Winnicy i Chmielnickiego przywitał dr Ryszard Stefański (Instytut Nauk Politycznych) oraz prof. UJK dr hab. Wojciech Saletra – Dziekan Wydziału Zarządzania i Administracji. Szczególnie duże wrażenie na młodzieży zrobiła nowa Biblioteka UJK.

Ostatnia sobota pobytu podolskiej młodzieży w Polsce została poświęcona zwiedzaniu Krakowa – stolicy Podkarpacia. Wizyta w tym mieście była doskonałą okazją do poznania kultury i historii Polski. Trasę Pamięci tworzą trzy oddziały Muzeum Historycznego Miasta Krakowa: Ulica Pomorska, Apteka pod Orłem oraz Fabryka Emalia Oskara Schindlera. Te trzy punkty na mapie Krakowa to trzy dopełniające się opowieści o wojnie i czasie, który po niej nastał.

Podsumowanie realizacji projektu – dwóch Szkół Języka Polskiego (dla młodzieży z Winnicy i dawnego Płoskirowa) – odbyło się w Muzeum Dialogu Kultur. Podczas spotkania Krzysztof Kalita, prezes SIEW zaprezentował przywiezione z Podola smaczny naturalny miód i kwas chlebowy.

SIEW dziękuje serdecznie za pomoc w organizacji spotkań i tradycyjne już serdeczne przywitanie gości z Podola.

Na podstawie informacji Krzysztofa Kality

{morfeo 739}