Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » ZHR odwiedził także i Polesie

ZHR odwiedził także i Polesie

Сo roku harcerki i harcerze ZHR z Polski z chęcią biorą udział w ogólnopolskiej Akcji „Paczka Świateczna”, która jest skierowana do najbardziej potrzebujących Polaków na Kresach Południowo-Wschodnich. Akcja ta dotarła także do Żytomierza i odbywała się przy współpracy z Polskim Klubem Studenckim.

Walentyna Jusupowa –  prezes Polskiego Klubu Studenckiego tak komentuje przyjazd gości z Polski:
– U nas  „Paczka Świateczna” rozpoczęła się ze Mszy świętej w kościele pw Św. Wacława na Kroszni, gdzie proboszczem jest ksiądz prałat Ludwik Kamilewski. Nieco wcześniej harcerze i harcerki z Polski juz odwiedzili Dowbysz, gdzie patronat nad akcją objął prezes Stowarzyszenia Polaków im. Jana Pawła II Stefan Kurjata. Po liturgii odbyło się spotkanie opłatkowe, na którym wszyscy obecni złożyli sobie nawzajem życzenia.

Ksiądz prałat Ludwik Kamilewski  – proboszcz parafii Św. Wacława w Żytomierzu
– Akcja „Paczka Świąteczna” stała się już dobrą tradycją. Ona jest jedną z wielu rodzajów pomocy, oferowanej przez harcerzy mieszkańcom Kresów. Z darów, które harcerze zbierają po parafiach w Polsce przygotowywane są paczki, które następnie w okresie przedświątecznym zawożone są na Litwę, Łotwę, Białoruś i Ukrainę. W tych krajach, we współpracy z miejscowymi harcerzami, czy polską organizacją, działającą na danym terenie, harcerze z Polski osobiście roznoszą paczki do osób najbardziej potrzebujących – starszych, chorych, wielodzietnych rodzin, znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej. Równie ważnym elementem wyjazdu jest program nastawiony na zapoznanie się z miejscową młodzieżą polskiego pochodzenia, poznaniem ich problemów i historii.

W ciepłej i gościnnej atmosferze kościoła Św. Wacława wszyscy obecni zaśpiewali  razem kolędy. Wspaniały nastrój, uśmiechy i ciepło wypełniali salę świątyni. Żegnając się parafianie i oraz goście składali sobie życzenia pogodnych świat Bożego Narodzenia oraz Nowego roku, w kręgu bliskich i przyjaciół.

Alina Zielińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code