Jesteś tutaj: Home » Inne » Zgromadzenie Ogólne ONZ przerwało impas w kwestii rosyjskiej okupacji Ukrainy

Zgromadzenie Ogólne ONZ przerwało impas w kwestii rosyjskiej okupacji Ukrainy

Fot. twitter

Zgromadzenie Ogólne ONZ 12 października ilością 143 głosów potępiło rosyjską próbę aneksji czterech regionów w Ukrainie i wezwało wszystkie kraje do nieuznawania tego posunięcia.

To rewolucyjne posunięcie polegające na wyeliminowaniu rosyjskiego prawa weta w RB. Zgromadzenie Ogólne przegłosowało rezolucję, po tym jak wcześniej została ona zablokowana w Radzie Bezpieczeństwa wobec weta Rosji. Za przyjęciem dokumentu opowiedziały się 143 kraje, zaś przeciwko było tylko pięć, w tym sama Rosja.

Tekst rezolucji mówi o potępieniu Rosji za jej próbę aneksji czterech obwodów Ukrainy i uznaje, że przeprowadzone przez Rosję pseudoreferenda na tych terytoriach są nieważne i nie mogą stanowić podstawy dla zmiany ich statusu.

Trzy czwarte ze 193-osobowego Zgromadzenia Ogólnego, czyli 143 kraje potwierdziły suwerenność, niezależność, jedność i integralność terytorialną Ukrainy w jej granicach uznanych przez społeczność międzynarodową.

Podobną rezolucję Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło po nielegalnej aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku. Wówczas za rezolucją potępiającą aneksję zagłosowało 100 państw, 11 było przeciw, 58 wstrzymało się od głosu.

Przeciwko rezolucji głosowały Syria, Nikaragua, Korea Północna i Białoruś. 35 krajów wstrzymało się od głosu, w tym strategiczny partner Rosji – Chiny.

We wrześniu Moskwa ogłosiła aneksję czterech częściowo okupowanych terytoriów Ukrainy: Doniecka, Ługańska, Chersonia i Zaporoża – po przeprowadzeniu tzw. referendów. Ukraina i jej sojusznicy potępili „głosowanie” jako nielegalne i przymusowe.

Ambasador Rosji w ONZ Wasilij Nebenzia przewidywalnie mówił o „upolitycznieniu i otwartej prowokacyjności rezolucji”.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code