Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Zespół „Śląsk” na XXII Festiwalu „Tęcza Polesia” w Żytomierzu

Zespół „Śląsk” na XXII Festiwalu „Tęcza Polesia” w Żytomierzu

15 października w ramach IX Dni Kultury Polskiej w Żytomierskiej Obwodowej Filharmonii odbył się kolejny XXII Międzynarodowy Festiwal Kultury Polskiej „Tęcza Polesia”.

Na święto polskości do Żytomierza przybyli Konsul Generalny RP w Winnicy Tomasz Olejniczak, zastępca przewodniczącego Komisji ds Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą w Senacie Maciej Łuczak, delegacja z województwa śląskiego na czele z Gabrielą Gros, miast Bytom i Płock, ordynariusz diecezji łuckiej i administrator diecezji kijowsko-żytomierskiej bp. Witalij Skomarowski i inni honorowi goście.

Rodzynką XII Festiwalu „Tęcza Polesia” był występ znanego zespołu pieśni i tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Na Wołyń przybyła część ponad 100-osobowego zespołu, który przez ponad 50 lat swojej działalności odwiedził 44 kraje i dał ponad 7 tysięcy koncertów. W swoim dorobku „Śląsk” ma 12 wydanych płyt i często śpiewa dla rodaków za granicą.

W ramach Dni Kultury Polskiej w Żytomierzu, które odbywają się w dniach 13-16 października, odbyły się także inne ciekawe wydarzenia, m.in., Seminarium „Ignacy Jan Paderewski – Ojczyźnie i Światu”, prezentacje książek, lekcje i spotkania z artystami, poetami i delegacjami z Polski, wizyta na zabytkowy polski cmentarz oraz Msza święta w intencji pokoju na Ukrainie w katedrze Św. Zofii.

Organizatorzy Dni Kultury Polskiej: Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie pod Honorowym Patronatem Marszałka Senatu RP Pana Stanisława Karczewskiego, Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi przy wsparciu Żytomierskiej Obwodowej Rady i Administracji Państwowej, Żytomierskiej Rady Miejskiej Senatu RP, Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie oraz Konsulatu Generalnego RP w Winnicy.

IX Dni Kultury Polskiej i XXII Międzynarodowy Festiwal Kultury Polskiej „Tęcza Polesia” zostały poświęcone obchodom Roku Sienkiewiczowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

Słowo Polskie, na podstawie informacji Wiktorii Laskowskiej, 16.10.16 r.