Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » Zełeński podpisał ustawę wspierającą działalność małego biznesu

Zełeński podpisał ustawę wspierającą działalność małego biznesu

Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał Ustawę wprowadzającą ulgi podatkowe oraz dla biznesu w okresie kwarantanny, wprowadzonej w celu zapobieganiu rozprzestrzeniania się COVID-19 na Ukrainie.

W związku z tym ustawa „O wsparciu społecznym ubezpieczonych i podmiotów gospodarczych na okres wdrażania restrykcyjnych środków antyepidemicznych wprowadzonych w celu zapobieganiu rozprzestrzeniania się ostrej choroby układu oddechowego COVID-19 na terytorium Ukrainy” przewiduje udzielenie jednorazowej pomocy finansowej w wysokości 8 tys. hrywien pracownikom, którzy utracili część wynagrodzenia w wyniku wprowadzenia ograniczeń kwarantanny oraz indywidualni przedsiębiorcy, którzy stracili część swoich dochodów w wyniku kwarantanny.

Indywidualni przedsiębiorcy nie będą mogli otrzymać pomocy, jeżeli byli zarejestrowani mniej niż trzy miesiące przed wejściem w życie tej Ustawy; czy w 2020 roku zapłacili podatek nie mniej niż za trzy miesiące, a także czy ich rodzaj działalności nie podlega ograniczeniom kwarantanny.

Kwota pomocy jest obliczana proporcjonalnie do skrócenia czasu pracy pracownika, ale nie może przekroczyć 8000 UAH.

Ponadto Ustawa przewiduje rozszerzenie koncesji firmom na sprzedaż alkoholu w okresie kwarantanny, a także w ciągu trzech miesięcy po jego zakończeniu.

Szef państwa ukraińskiego podpisał również ustawę „O zmianach w Kodeksie podatkowym Ukrainy i innych ustawach Ukrainy dotyczących pomocy socjalnej podatnikom na okres wdrażania restrykcyjnych środków antyepidemicznych wprowadzonych w celu zapobieganiu rozprzestrzeniania się choroby COVID-19 na Ukrainie”.

Ponadto Prezydent podpisał Ustawę „O zmianie artykułu 28 Ustawy Ukrainy „O budżecie państwa Ukrainy na rok 2020”. Dokument ten rozszerza listę obszarów, w których można wykorzystać środki Funduszu na walkę ze skutkami epidemii koronawirusa. W szczególności środki te mogą być przeznaczone na: jednorazową pomoc materialną dla obywateli w przypadku lockdownu; pomoc finansową dla przedsiębiorstw w celu ratowania miejsc pracy; jednorazową rekompensatę za opłatę  przez firmę podatku za pracowników.

Słowo Polskie za: Ukrinform, 11 grudnia 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code