Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Zebranie prezesów organizacji polonijnych winnickiego konsularnego okręgu

Zebranie prezesów organizacji polonijnych winnickiego konsularnego okręgu

18 grudnia w Winnicy odbyło się spotkanie prezesów organizacji polonijnych, zespołów artystycznych oraz dyrektorów polskich szkół winnickiego okręgu konsularnego. Organizatorem wystąpił Konsulat KG RP w Winnicy. Celem spotkania było podsumowanie współpracy konsulatu z miejscową Polonią, wytłumaczenie niektórych zmian, co dotyczą wniosków wizowych oraz wniosków na dofinansowanie, a także dyskusja na temat usprawnienia niektórych kwestii w owej współpracy. W spotkaniu oprócz winnickich konsuli uczestniczył również i poseł Sejmu RP – Jerzy Stefaniuk, członek Komisji Łączności z Polakami za Granicą.

Spotkanie otworzył Generalny Konsul winnickiego Konsulatu Krzysztof Świderek. Wspomniał o „światowych rangą” imprezach, organizowanych na terenach trzech województw, jak Międzynarodowe Dni Polonii, promocja Regionu Mazowieckiego. Zaapelował do aktywistów środowiska polonijnego, by wnioski o wsparcie składali na 2-3 miesiące przed czasem, bo zmieniły się procedury przyjmowania decyzji w polskich organach władzy, na to upoważnionych, wcześniej wyrabiać dzieciom, wyjeżdżających do Polski paszporty zagraniczne i korzystać z e-konsulatu dla rejestracji wniosków wizowych.

Poseł Stefaniuk opowiedział o celach swego przyjazdu do Winnicy i że podsumowanie wizyty na pewno przedstawi swoim zwierzchnikom.

Wice-konsul Damian Ciarciński wspomniał o najznaczniejszych zachodach ze wsparcia miejscowej Polonii, jak wyjazdy młodzieży i zespołów artystycznych do Polski, zakup komputerów oraz sprzętu audiowizualnego i biurowego, przedstawił zasady zamawiania polskich podręczników, których w Sławucie, Szarowieczce, Netiszynie i innych miejscowościach zostało rozdane ponad 2 tony. Konsul zachęcił również studentów pochodzenia polskiego do składania wniosków do Fundacji Semper Polonia. Jak okazuje się, najwięcej studentów do Polski trafiło akurat z winnickiego okręgu konsularnego.

Na zakończenie swego wystąpienia Ciarciński zaapelował do prezesów i dyrektorów polskich szkół, by podawali swoje adresy mailowe, by usprawnić komunikację pomiędzy konsulatem a polonijnym środowiskiem.

Konsul Rudy – kierownik wydziału wizowego też powtórzył prośbę, by wcześniej wyrabiać dzieciom paszporty zagraniczne oraz korzystać ze-konsulatu.

Po wystąpieniach przedstawicieli polskiego MSZ oraz Sejmu przyszedł czas na dyskusję. Była ona bardzo żywa, niestety ze względu na krótki czas spotkania nie wszystkie uwagi były rozpatrzone.

Pani Jadwiga Poliszczuk z Żytomierszczyzny spytała o możliwość robienia rocznych wiz dla dzieci w związku z tym, że niektóre dzieci często wyjeżdżają, a paszport dziecięcy ma tylko kilka stron do wklejania wiz i podbijania pieczątek. Konsul Rudy potwierdził, że według nowych przepisów będzie możliwość robić wielokrotne wizy dla dzieci i na dłuższy okres.

Dużo osób z obecnych w sali, jak Henryk Kaczurowski z Jarmoliniec, prosili o pomoc w zaproszeniu nauczyciela języka polskiego z Polski, Jerzy Sokalski – Polskie Radio Berdyczów zaapelował do korpusu dyplomatycznego RP w Winnicy, by przy możliwości ułatwiali porozumienie pomiędzy prezesami organizacji polonijnych, w tym – i w Berdyczowie.

Niektóre pytania dotyczyły Karty Polaka. Prezesi prosili o dodatkowe dyżury konsularne w Berdyczowie i innych miejscowościach.

Pan Medlakowski poprosił konsulat, by organizowali szkolenie dla prezesów organizacji polonijnych, a Polonia Gródka Podolskiego podziękowała za polską szkołę w tym mieście i poprosiła p kursy podyplomowe dla miejscowych nauczycieli języka polskiego.

Podsumowując spotkanie, można powiedzieć, że było one bardzo owocne, chociaż przez brak czasu dużo osób nie zdążyło wypowiedzieć się. Mamy nadzieję, że takie spotkania będą organizowane co jakiś czas, a wszystkie uwagi i prośby aktywistów miejscowego środowiska polonijnego będą usłyszane.

Kilka zdjęcia z zebrania:

{morfeo 96}


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *