Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Ogłoszenia » Zbliża się finał „Polskich Ojczyzn 2015”

Zbliża się finał „Polskich Ojczyzn 2015”

Organizatorzy Jubileuszowego X Polonijnego Festiwalu Multimedialnego „Polskie Ojczyzny 2015” serdecznie dziękują za nadesłane prace. Zakończenie Festiwalu odbędzie się w piątek 6 listopada 2015 r w godzinach od 15.oo do 16.30  w Centrum Kongresowym Akademii Polonijnej w Częstochowie, ul Pułaskiego 4/6.

W sobotę 7 listopada br podczas Uroczystej Inauguracji Roku Akademickiego odbędzie się wręczenie głównych nagród Festiwalu – Grand Prix i Nagrody Specjalnej związanej z tematem Festiwalu. Nominacje do nagród podamy w poniedziałek wieczorem.

Zgłoszenia osobistego udziału  – email: [email protected], tel.: +48 34 368-42-08.

Informacje w sprawie ew. noclegów: tel. 530 302 246 e-mail: [email protected]

Zakończenie będzie połączone z ogłoszeniem wyników, wręczeniem skromnych nagród oraz pokazem jedynie kilku nagrodzonych filmów, gdyż mimo jubileuszowego charakteru festiwalu – nie otrzymał on żadnego wsparcia ze strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Kultury czy Stowarzyszenia Wspólnota Polska, a także jak dotychczas – był przemilczany przez media głównego nurtu.

Wyrażamy nadzieję, że wyniki ostatnich wyborów do Sejmu i Senatu pozwolą na radykalna zmianę sytuacji i umożliwią wspieranie twórców spoza dotychczas dofinansowywanego nurtu „politycznej poprawności”. Na szczęście informacje o Polonijnym Festiwalu Multimedialnym są przekazywane za granice i ukazują się w mediach polonijnych poza Polską. Wyniki Festiwalu i informacje o autorach przyznanych nagród będą rozesłane do instytucji i mediów w kraju oraz do wszystkich organizacji polonijnych zagranicą m.in. w ramach nowej inicjatywy „Polacy Blisko Siebie”.

Festiwal organizowany jest od X lat przez Fundacje Polska-Europa-Polonia z Warszawy oraz  Akademię Polonijną i Światowe Stowarzyszenie Dziedzictwa Kulturowego Polonii w Częstochowie.

Na tegoroczny Jubileuszowy Festiwal nadesłano 44 filmy i programy telewizyjne, 21 programów radiowych oraz 5 programów multimedialnych, opisujących życie Polaków w ponad 15 krajach świata m.in. w Australii, Botswany, Boliwii,  Gruzji, Kanady, Macedonii, Niemiec, Rosji, Szwecji, Togo, Ugandy, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Zimbabwe i Polski. Jury pod przewodnictwem znanego reżysera Pawła Woldana oceniało również polonijne strony internetowe z całego świata.

Szczegóły: www.warszawa.mazowsze.pl/festpol oraz http://pl.ap.edu.pl/x-jubileuszowy-miedzynarodowy-kongres-swiatowego-stowarzyszenia-dziedzictwa-kulturowego-polonii/

 

>>>> Plakat festiwalowych uroczystości <<<<

 

Zygmunt Gutowski, dyrektor programowy Polonijnego Festiwalu Multimedialnego, 30.10.15 r.