Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Zbliża się 96. rocznica polsko-ukraińskiego sojuszu

Zbliża się 96. rocznica polsko-ukraińskiego sojuszu

W stolicy Podola przypomniano słowa Naczelnego Wodza o „odbłysku wolności Ukrainy w błysku polskich bagnetów i polskich szabel”.

W przededniu zbliżającej się 96. rocznicy polsko-ukraińskiego sojuszu złożono kwiaty i zapalone znicze przed tablicą upamiętniającą spotkanie Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego oraz Atamana Symona Petlury na dworcu kolejowym w Winnicy.

W uroczystości, która odbyła się 19 kwietnia, wzięli udział zastępca przewodniczącego Winnickiej Administracji Obwodowej Igor Iwasiuk, konsul generalny RP w Winnicy Tomasz Olejniczak, wykładowca na UW, ekspert w dziedzinie militarnej i sojuszu Piłsudski-Petlura Tadeusz Krząstek, prezesi oraz członkowie organizacji polskich a także członkowie Stowarzyszenia 5 Pułku Ułanów Zasławskich w pełnej gali mundurowej z kopią sztandaru tej jednostki.

Dopiero niedawno dowiedzieliśmy się, że współpraca militarna pomiędzy Polakami a Ukraińcami zaczęła nawiązywać się jeszcze w grudniu 1919 roku. Tutaj w Winnicy w salonce Piłsudskiego doszło do rozmów i spotkania dwóch liderów naszych narodów – mówił Tadeusz Krząstek.

Po uroczystości zebrani na niej goście wyruszyli pod tablicę Piłsudskiego przy ulicy Sobornej, gdzie oddali hołd Naczelnemu Wodzu oraz ministrowi w rządzie Petlury Dmytrowi Markowiczowi.

Następnie gościom z Polski pokazano rezydencję Symona Petlury oraz zabytki w centralnej części ulicy Sobornej (byłej Pocztowej, a jeszcze wcześniej – Latyczowskiej w czasach I RP).

Słowo Polskie, zdjęcia: Sergiusz Olijnyk, 19.04.16 r.