Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Zapusty w Żytomierzu

Zapusty w Żytomierzu

Góra pączków, za tą górą
Tłuste placki z konfiturą,
Za plackami misa chrustu,
Bo to dzisiaj są zapusty!

W Szkole Wiedzy o Polsce, działającej przy Zjednoczeniu Szlachty Polskiej w Żytomierzu, 6 lutego b.r. odbyło się świętowanie Tłustego Czwartku i Zapustów. Dzięki naszym gospodyniom, na stole było mnóstwo pysznych przysmaków, wśród których królowały pączki.

Obchody Tłustego Czwartku i Zapustów zostały zapoczątkowane w Zjednoczeniu  jeszcze w zeszłym roku. Staropolska tradycja objadaniem się pączkami spodobała się wielu żytomierzanom polskiego pochodzenia. W tym roku na imprezę przyszło około 40 osób, wśród których była także Prezes organizacji Pani Natalia Iszczuk-Kostecka.

Inicjatorkami kulturalno-edukacyjnego spotkania wystąpiły nauczycielki ze Szkoły Wiedzy o Polsce pani Irena Zagładźko i pani Wiktoria Halicka. Tegoroczne Zapusty były poświęcone Henrykowi Sienkiewiczowi , ponieważ w Polsce rok 2016 został ogłoszony Rokiem Sienkiewicza.

Na początku imprezy na rozgrzewkę  wszyscy zagrali w grę o nazwie „Mieszanka owocowa”.  Kulminacyjnym momentem, na który wszyscy czekali, było oczywiście częstowanie się pączkami, faworkami, chrustami i innymi smakołykami. Jeden z przesądów mówi, że kto nie zje w tłusty czwartek ani jednego pączka, temu w dalszym życiu nie będzie się wiodło. Uczestnicy imprezy  powodzenie mają zagwarantowane!

Zgodnie z tradycją w ostatni tydzień przed Wielkim Postem jest dozwolone łakomstwo  oraz wszelkie zabawy. Jedną z takich tradycyjnych zabaw w Polsce były  „przebierańcy”. W Szkole Wiedzy również były  tzw. ,,intelektualne przebierańcy’’. A mianowicie, każdy z uczestników losował kartkę, na której była zaszyfrowana jakaś znana osoba,  i musiał odgadnąć kto to jest. W taki sposób zostali zaszyfrowani znani wielcy Polacy oraz postaci literackie z utworów Henryka Sienkiewicza.  Józef Piłsudski został zamaskowany następująco „Urodził się na Litwie, jako syn powstańca styczniowego; jego ulubioną rozrywką było stawianie pasjansu; był autorem „Cuda”, który uratował całą Europę od nabiegu barbarzyńców; nazywano go „Dziadkiem” albo „Komendantem”. Ogółem było 35 przebierańców, wśród których byli  Władysław Jagiełło, Maria Skłodowska-Curie, Ignacy Jan Paderewski, Jan Skrzetuski, Andrzej Kmicic, Jurko Bohun, Onufry Zagłoba i wielu innych.

Na koniec  imprezy  pozostawiono ulubioną grę wszystkich na niej obecnych – „krokodyl”. Uczestnicy zostali podzieleni na cztery drużyny i każda z drużyn miała pokazać przy pomocy pantomimy polecone wydarzenie związane albo z polską historią albo z tradycją. Pokazywano „Cud nad Wisłą”, „Przewrót Kopernikański”, „3 rozbiory Polski”, „Andrzejki”, „Unię lubelską”, „Obrady okrągłego stołu”, „Odsiecz wiedeńską” i „Chrzest Polski”.

Organizatorzy kulturalno-oświatowej imprezy serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom zabawy. Do spotkania za rok!

Irena Zagładźko, Wiktoria Halicka, 08.02.16 r.

 


{morfeo 1114}

{youtube}{/youtube}