Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Ogłoszenia » Zaproszenie na uroczystości chocimskie

Zaproszenie na uroczystości chocimskie

Fot. Youtube

Uroczystości chocimskie organizowane z okazji 400-lecia zwycięstwa polsko-ukraińskiego wojska pod Chocimiem odbędą się w Kamieńcu Podolskim 11 września.

Rozpoczną się o godz. 11:00 mszą w odrestaurowanym kościele i klasztorze ss. dominikanek (ul. Franciszkańska 12) z okazji 400. rocznicy bitwy chocimskiej oraz 300. rocznicy poświęcenia świątyni.

Po mszy o godz. 12:00 w tym samym miejscu nastąpi uroczyste otwarcie memoriału męczenników za wiarę XX wieku oraz wystawy poświęconej bitwie chocimskiej 1621 r. Podczas prezentacji wystawy przemowy wygłoszą dr Walery Nesterenko oraz dr Tomasz Szajewski.

Zakończeniem uroczystości rocznicowych będzie organizowany o godz. 19:00 na kamienieckim Starym Zamku koncert zespołu „Choreja Kozacka”.

Współorganizatorami obchodów w Kamieńcu Podolskim są Konsulat Generalny RP w Winnicy, Instytut Polski w Kijowie oraz Katedra pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Kamieńcu Podolskim.

Wydarzenia kamienieckie są kontynuacją tegorocznych obchodów rocznicowych 400-lecia bitwy chocimskiej zainicjowanych przez Konsulat Generalny RP w Winnicy. Obchody rozpoczęto w lipcu br. koncertami polskiego klawesynisty Stanisława Łopuszyńskiego w Chocimiu i Kamieńcu Podolskim (więcej: link). Wydarzeniem zamykającym tegoroczne obchody będzie konferencja naukowa na Czerniowieckim Uniwersytecie Narodowym im. Jurija Fedkowycza (22-23 października br.).

Słowo Polskie za: KG RP w Winnicy, 9 sierpnia 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code