Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Ogłoszenia » Zaproszenie na prezentację wystawy „Chrzest 966: U źródeł Polski”

Zaproszenie na prezentację wystawy „Chrzest 966: U źródeł Polski”

Źródło: http://muzeumgniezno.plWystawa „Chrzest 966: U źródeł Polski” jest to wystawa mobilna przygotowana przez Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, wzbogacona o elementy multimedialne oraz działania towarzyszące z zakresu edukacji. Uroczyste otwarcie wystawy w Winnicy odbędzie się w środę 21 grudnia br. o godz. 12.00 w Winnickim Muzeum Krajoznawczym (Soborna 19). Wystawa została przetłumaczona na język ukraiński, dzięki czemu jest dostępna dla szerszego grona odbiorców.

Twórcy wystawy chcieli przedstawić przyczyny, przebieg i znaczenie chrystianizacji ziem polskich rozpoczętej w roku 966 chrztem księcia Mieszka. Wystawa ukazuje najważniejsze dyskutowane w literaturze zagadnienia i zachęca do dalszych poszukiwań w tym obszarze.

Wystawa składa się z dwóch elementów – plansz graficznych i aplikacji mobilnej, będącej przewodnikiem po wystawie. Aplikacja zawiera komponent audio, który umożliwi zapoznanie się z tematyką wystawy osobom z dysfunkcjami narządów wzroku. Aplikację można bezpłatnie pobrać na smartfona (sklep play –  Aplikacja: Chrzest 966) lub skorzystać z udostępnionych tabletów.

Wystawa stworzona została przez pracowników Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie oraz uczniów, wolontariuszy z I LO im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie. Udział licealistów w projektowaniu wystawy miał za zadanie uaktualnić perspektywę w jakiej prezentowane są złożone i niejasne kwestie związane z Chrztem Mieszka oraz uczynić je przystępniejszymi dla odbiorców.

Wystawa dostosowana jest również do potrzeb osób niepełnosprawnych – niewidzących oraz niesłyszących. Powstała w ramach projektu wystawa „ Chrzest 966: U źródeł Polski” prezentowana jest na terenie całego kraju i poza jego granicami. W sposób szczególny uwzględniane są obszary, gdzie trudno o miejsca związane z dziedzictwem Początków Państwa Polskiego.

Projekt dofinansowano w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury – Chrzest 966.

Prosimy o poinformowanie potencjalnych zainteresowanych.

Słowo Polskie na podstawie informacji KG RP w Winnicy, 15.12.16 r.