Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Ogłoszenia » Zaproszenie na odsłonięcie tablicy Tomasza Padurry w Illińcach na Podolu

Zaproszenie na odsłonięcie tablicy Tomasza Padurry w Illińcach na Podolu

Szanowni Państwo,

W 2016 roku obchodzimy dwie ważne rocznice, związane z życiorysem wybitnego polskiego i ukraińskiego poety rodem z Podola Tomasza Padurry. 215 lat temu w Illińcach (obw. winnicki) urodził się i 145 lat temu w Koziatyniu zmarł „Polak z ukraińskim sercem”, jak po śmierci nazywają tego powstańca listopadowego, lirnyka i autora ukraińskiej poezji, pisanej łatynką, autora pieśni „Hej, sokoły”.

30 czerwca w Illińcach, małej Ojczyźnie Tomasza Padurry, odbędą się uroczystości rocznicowe, związane z twórczością i życiem wybitnego Podolanina, głównym momentem których będzie odsłonięcie dwujęzycznej tablicy, poświęconej Padurze na budynku illinieckiej szkoły muzycznej w centrum miasta.

Serdecznie zapraszamy Państwa dołączyć się do tych uroczystości.

Plan uroczystości:

10.30 – złożenie kwiatów w Lipowcu przed pomnikiem polskich i ukraińskich żołnierzy, poległych podczas przerwania linii frontu przez bolszewików w okolicach tej miejscowości w 1920 r. Uszanowanie pamięci bohaterów Niebiańskiej Sotni. Uczestnicy: przedstawiciele władz miasta Lipowca i obwodu winnickiego, polscy dyplomaci i goście z Polski, duchowieństwo.

11.00 – Powitanie oficjalnej delegacji na granicy rejonu illinieckiego przez władze Illiniec z korowajem.

11.10 – Wizyta honorowych gości do illinieckiego magistratu i burmistrza Illiniec Wołodymyra Jaszczuka. Spotkanie z władzami miasta, rejonu, wspólne zdjęcie.

12.00 – Odsłonięcie pamiętnego znaku wybitnemu synowi Illiniec i ziemi podolskiej Tomaszowi Padurze (1801-1871) na budynku szkoły muzycznej w centrum miasta:

– Słowo powitalne do zebranych gości skierują: Przewodniczący Illinieckiej Administracji Rejonowej, Burmistrz Illiniec, przedstawiciel polskiego MSZ, władz obwodowych i organizacji-inicjatorów przedsięwzięcia.

– Odsłonięcie tablicy z udziałem Burmistrza Illiniec i Ambasadora, przedstawiciela władz rejonowych,

– Występ chóru „Podolski Kwiat”, działającego przy Koziatyńskim Stowarzyszeniu im. Tomasza Padurry. Młodzież wykona w języku polskim piosenkę „Hej, Sokoły” oraz drugi utwór do wyboru.

– Występ zespołu artystycznego z Illiniec, który zaśpiewa „Hej, Sokoły” w języku ukraińskim i drugi dowolny utwór;

– Złożenie kwiatów pod drzewem, posadzonym przez Jarosława Iwaszkiewicza i Dmytra Pawłyczkę, pomnikami ofiar Wielkiego Głodu, II wojny światowej, żołnierzy, biorących udział w misjach pokojowych i Bohaterów Niebiańskiej Sotni.

13.30 – Uroczysty obiad z udziałem honorowych gości i władz miasta.

14.30 – Zakończenie uroczystości z okazji 215. rocznicy urodzin i 145. rocznicy śmierci Tomasza Padury w Illińcach.

Pytania do organizatorów prosimy kierować pod adres [email protected] Dla gości z innych miast zostanie podstawiony transport, który zawiezie ich z Winnicy do Illiniec i z powrotem.

Słowo Polskie, 27.06.16 r.