Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Ogłoszenia » Zaproszenie na kolejne spotkanie w ramach polsko-ukraińskiej platformy dyskusyjnej w Winnicy. Kruty-Zadwórze

Zaproszenie na kolejne spotkanie w ramach polsko-ukraińskiej platformy dyskusyjnej w Winnicy. Kruty-Zadwórze

29 stycznia 1918 r. w pobliżu stacji kolejowej Kruty (130 km od Kijowa), kilkusetosobowy oddział ukraińskiej młodzieży w przeciągu pięciu godzin walczył z trzema tysiącami bolszewików pod dowództwem  Murawjowa. Bohaterska postawa kijowskich studentów pozwoliła regularnym jednostkom Armii URL zniszczyć mosty kolejowe i tory przed stolicą Ukrainy, co znacznie opóźniło natarcie Czerwonej Gwardii.

Półtora roku później 318 polskich „orląt” starło się w morderczym starciu z 6. Dywizją Kawalerii bolszewickiej 1 Konarmii Budionnego. Prawie wszyscy młodzi Polacy, broniący Lwowa, zapłacili za skuteczne odparcie bolszewickich ataków życiem. Po tym, jak zakończyła się im amunicja, „Orlęta” walczyli do ostatniego na bagnety. Bolszewicy bestialsko zamordowali nielicznych ocalałych, obcinając im ręce i głowy, tak, że po odbiciu Zadwórza tylko krewni mogli identyfikować ciała swoich synów i braci.

Zarówno Bitwa pod Krutami, jak i Bitwa pod Zadwórzem została nazwana przez obydwa narody Termopilami (przez analogię z bitwą 300 Greków w przesmyku termopilskim z wielokrotnie przeważającymi siłami Persów).

W czwartek 28 stycznia w winnickiej Galerii „Interszyk” odbędzie się kolejne spotkanie w ramach polsko-ukraińskiej platformy, organizowane przez Podolską Agencję Rozwoju Regionalnego, KG RP Winnicy, SP „Kresowiacy” oraz Winnickie Stowarzyszenie Historyczne, poświęcone Bitwie pod Krutami oraz Zadwórzem. W spotkaniu weźmie udział znany historyk z Kijowa, ekspert z dziedziny polsko-ukraińskich stosunków w latach 1917-1921 Andrij Rukkas.

Początek o godzinie 18.00. Zapraszamy prezesów organizacji polskich, polonistów oraz wszystkich, którzy interesują się historią własnego kraju.

Słowo Polskie, 25.01.16 r.