Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Ogłoszenia » Zaproszamy do Lipowca na obchody 95. rocznicy polsko-ukraińskiego sojuszu z 1920 r.

Zaproszamy do Lipowca na obchody 95. rocznicy polsko-ukraińskiego sojuszu z 1920 r.

Rok 2015 na Ukrainie mijał pod znakiem obchodów 95. rocznicy polsko-ukraińskiego sojuszu militarnego (paktu Piłsudski-Petlura), który dla obu narodów był wzorem wspólnej krwawej walki przeciwko rosyjsko-bolszewickiej okupacji. W kwietniu 2015 roku w Winnicy odbyła się konferencja historyczna z udziałem polskich i ukraińskich naukowców, poświęcona analizie skutków Ofensywy Kijowskiej w maju 1920 roku i II Pochodu Zimowego, otwarcie wystawy „Za Naszą i Waszą Wolność” na centralnym placu miasta, oraz rekonstrukcja wydarzeń z 1920 roku z udziałem członków SRH z Pomorza i Kamieńca Podolskiego w mundurach WP i Armii URL wzorca 1920 roku.

Jednym z ostatnich upamiętnień walki Polaków z bolszewikami na terenie Podola, zaplanowanych na rok 2015, jest odsłonięcie pamiętnego znaku w Lipowcu (35 km na wschód od Winnicy), gdzie w czerwcu 1920 roku podczas przerwania linii frontu przez 1 Konarmię Budionnego poległo ponad 40. polskich żołnierzy.

25 września winnickie Stowarzyszenie „Kresowiacy” razem z Fundacją „Wolność i Demokracja” i Radą Miasta Lipowiec – współorganizatorzy upamiętnienia poległych w 1920 roku pod Lipowcem Polaków, organizują uroczystości odsłonięcia kamienia z tablicami, upamiętniającymi poległych Polaków i Ukraińców, w samym centrum tego miasta, obok kościoła rzymskokatolickiego pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, na które serdecznie Państwa zapraszamy.

Początek uroczystości jest zaplanowany na godzinę 13:00.

 

Program obchodów 95. rocznicy polsko-ukraińskiego sojuszu z 1920 roku w Lipowcu

13:00 – Spotkanie z władzami miasta Lipowiec w budynku Rady Miasta.
13:30 – Uroczystość odsłonięcia pamiętnego znaku poległym podczas przerwania linii frontu przez bolszewików z 1 Konnej Armii Budionnego żołnierzom Wojska Polskiego i Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej pod Lipowcem w czerwcu 1920 r.
W uroczystości wezmą udział przedstawiciele Ambasady RP, polskiego Sejmu, KG RP w Winnicy, władz obwodowych, Ukraińskiego Instytutu Narodowej Pamięci, historycy, duchowieństwo, mieszkańcy miasta i goście.
Nabożeństwo w intencji Ojczyzny i poległych w walce z bolszewikami Polaków i Ukraińców, celebrowane przez księży kościoła rzymskokatolickiego i cerkwi prawosławnej kijowskiego patriarchatu.
Plac przed kościołem pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
14:30 – Otwarcie wystawy, poświęconej Sojuszowi Piłsudski-Petlura „Za Naszą i Waszą Wolność” na centralnym placu Lipowca z udziałem zaproszonych gości i mieszkańców miasta.
15:00 – poczęstunek, na który zapraszają władze miasta Lipowiec.
16:00 – godzinna wycieczka po centrum rejonowym, prowadzona przez miejscowych historyków i krajoznawców.
17:00 – Koniec uroczystości w Lipowcu.

Słowo Polskie, 18.09.15 r.