Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » Zapomniany Tadeusz Dołęga-Mostowicz

Zapomniany Tadeusz Dołęga-Mostowicz

W Rówieńskiej Obwodowej Bibliotece odbyła się prezentacja twórczości Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, poświęcona 120-j rocznicy urodzin tego polskiego pisarza, dziennikarza i scenarzysty. Imprezę zorganizowano w dziale języków obcych.

Polacy pamiętają o Dołędze-Mostowiczu dzięki m.in. jego książce „Znacharz”, ekranizowanej przez Jerzego Hoffmana i opowiadającej o życiu genialnego chirurga Rafała Wilczura. Ciekawostką jest iż Tadeusz Dołęga-Mostowicz wówczas był jednym z najbogatszych pisarzy w Polsce, jego utwory czytali wszyscy – od małego do starego. Opowieści pisarza rozchodziła się dużymi nakładami i biły rekordy popularności. Nawet ministrowie polskiego rządu mogliby pozazdrościć autorowi opłat. Jego miesięczny dochód wynosił niekiedy nawet 15 tysięcy złotych, i to wtedy, gdy pensja premiera wynosiła 1,5 tys.!

Życie pisarza urwało się w przygranicznych Kutach na Bukowinie (obecnie na terenie Ukrainy). Walczący przeciwko Niemcom w kampanii wrześniowej kapral podchorąży Tadeusz Dołęga-Mostowicz zginął z rąk żołnierzy sowieckich, kiedy ratował od głodu mieszkańców Kut. Nie zważając na dostatek i życie w luksusie postanowił walczyć ratując Ojczyznę przed zachodnimi i wschodnimi okupantami.

W ramach spotkania w Równem odbyła się także prezentacja książki Tadeusza Dołęgi Mostowicza.

Sergij Porowczuk, 26.08.18 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code