Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Zamiast ulicy Czkałowa w Buczy pod Kijowem będzie ulica Lecha Kaczyńskiego

Zamiast ulicy Czkałowa w Buczy pod Kijowem będzie ulica Lecha Kaczyńskiego

Po prawej burmistrz Buczy Anatol Fedoruk. Źródło: http://www.bucha-rada.gov.uaW drugiej połowie października deputowani do Buczańskiej Rady Miasta większością głosów zmienili ulicę imienia bolszewickiego działacza Kirowa na Lecha Kaczyńskiego.

Burmistrz Buczy Anatolij Fedoruk zaznaczył, że „zmiana ulicy będzie sprzyjać rozwojowi przyjaźni i dialogu między dwoma bratnimi narodami – polskim i ukraińskim”.

Ulica Kaczyńskiego jest drugim polskim akcentem w toponimice miasta Bucza pod Kijowem. Latem wskutek reformy dekomunizacyjnej w tym miasteczku zjawiła się ulica Śląska.

W ramach uroczystości odsłonięcia ulicy Lecha Kaczyńskiego przekazano słowa wdzięczności za inicjatywę społeczności i władz samorządowych miasta Bucza od Jarosława i Marty Kaczyńskich.

Ulicy Lecha Kaczyńskiego dotychczas zjawiły się w Odessie, Żytomierzu, Chmielnickim oraz Mukaczewo.

Lech Kaczyński to jedna z najważniejszych postaci w historii Polski. Prezydent, prezes NIK, prezydent Warszawy, minister sprawiedliwości i działacz opozycji w okresie komunizmu. Zarówno przeciwnicy polityczni, jak i zwolennicy byłego prezydenta RP są zgodni: był wielkim, polskim patriotą. Lech Kaczyński zginął w katastrofie smoleńskiej na terenie Federacji Rosyjskiej w 2010 roku.

Słowo Polskie, zdjęcia: http://www.bucha-rada.gov.ua, 24.10.16 r.