Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Zakończenie obchodów 275. rocznicy konsekracji kościoła św. Zofii w Żytomierzu

Zakończenie obchodów 275. rocznicy konsekracji kościoła św. Zofii w Żytomierzu

Ostatnim akordem obchodów 275. rocznicy konsekracji kościoła św. Zofia w Żytomierzu stała się dziękczynna Mszą św. z udziałem księży, zakonników i zakonnic, których powołanie zrodziło się w murach tego kościoła.

Proboszcz kościoła ks. Witalij Bezszkury na początku Mszy św. zaznaczył, że w murach świątyni od 1946 r. (zgodnie z wpisami do księg metrykalnych) udzielono 21 440 chrztów, 3322 sakramentów małżeństwa, a od 1991 r. 2 tys. osób otrzymało sakrament namaszczenia.

Na powołanie duszpasterskie odpowiedziało 30 księży i 35 zakonnic, którzy służą Bogu nie tylko w naszej diecezji, ale na całym świecie, pełniąc różne funkcje i obowiązki. Swoją misję rozpoznali właśnie tutaj, w kościele św. Zofii. Ci, którzy mogli przybyć na dzisiejszą uroczystość, modlili się razem z biskupem Leonem Dubrawskim, który też rozwijał się jako przyszły duszpasterz właśnie w Żytomierzu.

Obecni na uroczystości modlili się wspólnie, dziękując Bogu za dar tej świątyni, za wszystkie dary, którymi Pan obdarzył ich przodków na przestrzeni wieków. Na mszy były obecne rodziny z małymi dziećmi, dla których ten kościół jest kościołem parafialnym, kto wie, czy nie ma wśród nich przyszłych księży, biskupów, zakonnic?

Podczas kazania ks. Wiktor Makowski, przypomniał o naszej odpowiedzialności za otrzymane prezenty, talenty od Boga. Bóg obdarza każdego, a naszym zadaniem jest zachowanie, rozwój, a nie marnotratswo.

Po Mszy św. biskup Leon pobłogosławił wszystkich kapłanów i zakonnic.

Na pamiątkę uroczystości, która miała miejsce w jednym z ostatnich dni sierpnia, wszyscy otrzymali pamiątki, w tym księgę kazań biskupa Jana Purwińskiego.

Sergij Porowczuk za: KMC, 3 września 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code