Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Zakończył się XI Festiwal Kolęd w Latyczowie

Zakończył się XI Festiwal Kolęd w Latyczowie

Każdego roku w styczniu Sanktuarium Latyczowskie zrzesza 20-30 zespołów artystycznych i chórów parafialnych w ramach Diecezjalnego Festiwalu Kolęd.

Większość uczestników imprezy to młodzi katolicy, którzy za każdym razem odsłaniają dla siebie coraz to nowe strony zapomnianej historii Podola. Przecież przez ostatnie 400 lat istnienia Sanktuarium kolędowali tutaj najsłynniejsi twórcy polskich dziejów – Potoccy, Czartoryscy, Sieniawscy czy Grocholscy. Do tego dołączają fascynujące opowieści o podziemnych katakumbach oraz zdjęcia na pamięć obok wieży obronnego zamku i pięknych szopek w środku kościoła.

Przed początkiem festiwalu proboszcz Adam Przywuski celebrował świąteczną Liturgię z udziałem gości ze wszystkich zakątków diecezji kamieniecko-podolskiej. Jej uczestnicy oddali hołd słynnemu rodakowi Św. Albertowi Chmielowskiemu – powstańcu styczniowemu, założycielu zgromadzenia albertynów i albertynek. Na polskim cmentarzu w Latyczowie spoczywają prochy krewnych Brata Alberta. Warto wspomnieć, że rok 2017 uchwałą polskiego Sejmu i Konferencji Episkopatu Polski został mianowany rokiem Św. Alberta Chmielowskiego.

– Kolędy, które płyną z głębi serca niech rozgrzewają wasze dusze – nawoływał ks. Adam podczas kazania.

Koncert otworzył chór parafialny z Latyczowa pod kierownictwem Marii Ochockiej. Połączony chór młodzieży i osób dorosłych zaśpiewał „Oj rano, raneńko”, „Dzisiaj w Betlejem” i szereg innych kolęd. W wykonaniu miejscowych artystów zabrzmiała cudowna aranżacja kolędy „Nie było miejsca dla Ciebie”. Chór działający przy chmielnickiej parafii Chrystusa Króla pod batutą Iryny Korszunowej wykonał aranżację znanej podolskiej kolędy autorstwa Leontowycza – Szczedryk. W krakowskich strojach przed publicznością pojawił się zespół „Mazury ” z dawnego Płoskirowa, który w języku polskim wykonał kolędy „Cicha noc”, „Wśród nocnej ciszy” i inne.
Kiedy zamilkły oklaski na improwizowanej scenie pojawił się dziecięcy zespół z parafii Trójcy Świętej z Chmielnika na czele z s. Czesławą. Pod sklepienie zabytkowego kościoła wzbiły się dźwięki kolędy „W Betlejem cudowna nowina”.

W finałowej części imprezy wystąpili zespoły działające przy rejonowym Domu Kultury w Latyczowie pod kierownictwem Kateryny Kulbaby oraz chór parafialny z dunajowieckiej parafii Św. Michała Archianioła.

Wszyscy uczestnicy imprezy doczekali się podziękowania w imieniu biskupa ordynariusza Leona Dubrawskiego oraz otrzymali pamiątkowe dyplomy. Gospodarze uroczystości tradycyjnie zaprosili obecnych na festiwalu na coroczne uroczystości odpustowe, które odbywają się w Latyczowie w dniach 6-7 lipca.

Słowo Polskie na podstawie informacji Franciszka Micińskiego, 22.01.17 r.