Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Zakończenie roku szkolnego w polskiej szkole przy SP „Kresowiacy”

Zakończenie roku szkolnego w polskiej szkole przy SP „Kresowiacy”

Dzięki uprzejmości nauczyciela z ORPEGu Henryka Przywrzeja, zajęcia w polskiej sobotnio-niedzielnej szkole języka polskiego, działającej przy winnickim Stowarzyszeniu Polonijnym „Kresowiacy”, trwały aż do 18 czerwca 2013 roku.

Cotygodniowe czwartkowe lekcje gramatyki i czytania były odwiedzane przez 15 uczniów w wieku od 15 do 40 lat. Część z nich już drugi rok uczęszcza do szkoły, kilka nowych osób dołączyło w roku 2012.

Zgrany zespół, podtrzymujący kontakty także poza zajęciami, uczestniczący w imprezach patriotycznych oraz inicjatywach społecznych liderów organizacji polskich na Podolu oraz KG RP – to wynik rocznej pracy jak polskiego pedagoga tak i zarządu Stowarzyszenia „Kresowiacy”. Dzięki wspólnym wysiłkom członków organizacji a także uczniów szkoły w Winnicy – 1 czerwca przeprowadzono festiwal kultury polskiej „Lwowska Fala” a także kilkakrotnie sprzątano polski cmentarz w Brahiłowie.

Smutna a zarazem radosna uroczystość zakończenia roku szkolnego była poprzedzona ostatnią lekcją polskiego, na której po raz ostatni uczniowie poznawali tajniki rodzaju męskoosobowego i odmian różnych wyrazów a nauczyciel Henryk Przywrzej porównywał jakie są różnice tworzenia poszczególnych zdań w języku polskim i ukraińskim.

Najprzyjemniejszą częścią zakończenia roku szkolnego stało się rozdanie certyfikatów ukończenia roku szkolnego. Po rozdaniu wyróżnień, każdy otrzymał okazję wygłosić krótki toast, albo opisać swoje wrażenia po ukończeniu kolejnego etapu w jego życiu. A potem wszyscy razem przy kawie i herbacie omówili plany na przyszłość, a szczególnie – przyszły wyjazd dzieci najaktywniejszych członków oraz uczniów do Gdańska na obóz edukacyjny.

Jerzy Wójcicki

Zdjęcia z zakończenia roku szkolnego

{morfeo 346}

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code