Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Polityka » Zagraniczni partnerzy przekazali ukraińskiemu wojsku pomoc na kwotę 164,1 mln USD

Zagraniczni partnerzy przekazali ukraińskiemu wojsku pomoc na kwotę 164,1 mln USD

Na prośbę dziennikarzy Ministerstwo Obrony Ukrainy udostępniło listę krajów, które nadały pomoc ukraińskim Siłom Zbrojnym w okresie rosyjskiej interwencji na Donbasie i półwyspie krymskim. (lata 2014-2016).

Na pierwszym miejscu znalazły się Stany Zjednoczone, które przekazały Ukrainie samochody humvee, sprzęt radiolokacyjny i medyczny, ekwipunek na kwotę 117,5 miliona USD. Na drugim miejscu – Kanada (stacje radiowe, ekwipunek, noktowizory, sprzęt dla rozminowania miejscowości). Rozmiar jej pomocy w wymiarze pieniężnym stanowił 23,6 miliona USD.

Na trzecim miejscu pod względem wsparcia materialnego ukraińskiego wojska znalazła się Polska (5,4 mln USD). Polacy przekazali Ukraińcom sprzęt medyczny, artykuły żywnościowe i ekwipunek.

Na liście krajów, które wspierali i nadal wspierają Ukrainę w walce z rosyjskim okupantem są także Wielka Brytania, Australia, Turcja a nawet Chiny.

Słowo Polskie, 05.08.16 r.