Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Zadziwiające powiązania Czarnego Ostrowa

Zadziwiające powiązania Czarnego Ostrowa

Zespół Rozmaryn śpiewa w Czarnym OstrowieCo łączy Czarny Ostrów, Kamieniec-Podolski i Bitwę Warszawską?  Nawet dość skomplikowane powiązania mozna zrozumieć. Wystarczy 15 sierpnia wziąć udział w odpuście w czarnoosotrowskim kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny…

15 sierpnia tylko nieliczni podolanie, przeważnie katolicy polskiego pochodzenia, aktywnie biorą udział w Święcie Matki Boskiej Zielnej, idą do kościoła na Mszę by według starej tradycji poświęcić kwiaty i inne zioła. Ale na Podolu, niedaleko miasta Chmielnicki znajduje się niewielka miejscowość Czarny Ostrów. W pobliskim kościele w tym dniu odbywał się odpust. Szczególnie patriotyczny charakter uroczystości w tym roku nadał występ zespołu „Rozmaryn” z dawnego Płoskirowa. Ich stroje udekorowane były kokardami i wstążkami w kolorach polskich barw narodowych. A ludowe stroje, nawiązujące do mazurskiego pochodzenia miejscowej polskiej wspólnoty, sprawiły, że parafianie i goście czuli się prawie, jak na odpuście w typowym podwarszawskim kościele.

Mszę świętą celebrował ks. Jan Bielecki z Dunajowiec, który był jednym z pierwszych kapłanów, który pomógł odrodzić się parafii w Czarnym Ostrowie. Towarzyszyli mu ks. Tadeusz z Greczan oraz aktualny proboszcz kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, ks. Drzordzio.

Z okazji uroczystości odpustowych „Rozmaryn” prezentował nowy utwór „Awe Maria”, który został opracowany przez dyrygenta tego zespołu Witalia Samoluka.

Po procesji oraz poświęceniu kwiatów i ziół, większość zebranych w kościele parafian wyruszyła do znanego pałacu Przeździeckich, tego samego, który bolszewicy przekształcili w klub dla swoich żołnierzy a przepiękny pomnik młodziutkiej Laury Przeździeckiej, zmarłej podobno w 1874 roku poprzez upadek z konia, zdewastowali i odbili na nim krzyż. Na szczęście pracownik kamienieckiego muzeum zdołał wywieźć ten pomnik do Kamieńca Podolskiego, gdzie do dziś upiększa on katedrę Piotra i Pawła…

W dawnym pałacu Karola Gustawa Przeździeckiego parafianom zaprezentowali się artyści z konserwatorium kijowskiego Denys Jaworski oraz Andrzej Biełow. Można było usłyszeć utwory muzyki klasycznej oraz polskie piosenki patriotyczne. Podziękowania dla dwu grup artystycznych- pałac odwiedził także zespół „Rozmaryn” złożyła kurator wydziału kultury, mniejszości narodowych oraz religii obwodowej administracji Irena Trunowa. Ciekawy referat o rocznicy utworzenia Wojska Polskiego wygłosił prezes obwodowego Związku Polaków Franciszek Miciński. O hrabiach Przeździeckich założycielach Czarnego Ostrowa, niegdyś jednego z największych miast Podola oraz o Aleksandrze Przeździeckim z okazji 200. rocznicy jego urodzin opowiedział dyrektor miejscowego muzeum Aleksander Kazimirow. Perspektywy rozwoju tego miasteczka w dzisiejszych realiach opisał prezes Fundacji Rozwoju Czarnego Ostrowa, Leonid Kowalenko.

Zapewne każdy uważny czytelnik potrafi odpowiedzieć sobie teraz na pytanie – Co łączy Czarny Ostrów, Kamieniec-Podolski i Bitwę Warszawską? Odpowiedź jest bardzo prosta – pomnik przepięknej Laury Przeździeckiej, pochodzący z Czarnego Ostrowa, w którym 15 sierpnia (rocznica Cudu nad Wisłą) odbywały się uroczystości odpustowe, znajduje się w katedrze pw. Piotra i Pawła w Kamieńcu Podolskim.

Franciszek Miciński

GK

 

Kościół w Czarnym Ostrowie na Podolu

 

 

Pomnik Laury Przeździeckiej z Czarnego Ostrowa, który obecnie znajduje się w katedrze kamenieckiej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *