Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Zaduszki w Żytomierzu

Zaduszki w Żytomierzu

Tradycja Zaduszek jest mocno zakorzeniona w polskiej kulturze. Wspominanie zmarłych, odmawianie za nich modlitw wstawienniczych odbywa się dzień po uroczystości Wszystkich Świętych, 2 listopada.

Tego dnia Kościół katolicki obchodzi Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, którzy pokutują za grzechy w czyśćcu. Tradycja święta Dnia Zadusznego powróciła do Żytomierza w 1990 r., kiedy ks. Bp Jan Purwiński po raz pierwszy odprawił na Polskim Cmentarzu msze świętą, na którą zebrali się wówczas tysiące żytomierzan.

Tradycyjnie, 2 listopada na Cmentarzu Polskim została odprawiona uroczysta msza święta za zmarłych, której przewodniczył ks. Witalij Bezszkuryj oraz księży katedry pw. św. Zofii. Zgromadziło się na niej wierni i modlili się w intencji tych, którzy odeszli do wieczności, zwłaszcza za tych, którym odmówiono w przeszłości prawa do godnego pogrzebu chrześcijańskiego, za prześladowanych, za poległych na wojnach, w tym na ostatniej wojnie rozpętanej na wschodzie Ukrainy.

Ks. Witalij Bezszkuryj podziękował Prezes W. Laskowskiej -Szczur oraz członkom Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie za organizację sprzątania cmentarza.

Wspólnie zapalili znicze na mogiłach wybitnych Polaków.  Zapłonęły znicze na grobach ks. Andrzeja Fedukowicza, ks. bpa Niedziałkowskiego, Juliusza Zarębskiego, rodzin Moniuszko, Kraszewskich, Paderewskich, żołnierzy. Szczególnie zapaliliśmy znicze na grobie rodziny śp. Stanisława Szałackiego i Franciszka Popławskiego.

Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

ŻOZPU, 4 listopada 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code