Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Zachowajmy pamięć o Katyniu

Zachowajmy pamięć o Katyniu

Zbliżają się kolejne smutne daty kwietnia – 76. rocznica tragedii katyńskiej oraz 11. rocznica tragedii smoleńskiej. W dni pamięci ofiar terroru stalinowskiego i przestępstw, dokonanych już w naszych czasach pragniemy oddać hołd heroicznemu życiu i męczeńskiej śmierci naszych Rodaków, zamordowanych przez bolszewickie organy ścigania. Przede wszystkim przez szczerą modlitwę, przez odwiedzanie miejsc pochówków, przez poznanie i uświadomienie historii ich losu.

Żeby choć na kroplę się zbliżyć do tej tragedii, przeniknąć się bólem i tragizmem tysięcy osób, zamordowanych przez NKWD corocznie w kwietniu wyruszmy w smutną pielgrzymkę do bykowniańskiego lasu. Tym razem odwiedzić to wyjątkowe miejsce na okolicach Kijowa zgłosiło się około 100 osób z Żytomierza i Nowograda-Wołyńskiego.

Bez zbędnych przemówień i apelów, w ciszy, którą przerywał tylko „jęk” stuletnich sosen, złożyliśmy kwiaty, zapaliliśmy znicze… W intencji ofiar zbrodni Katyńskiej i tragedii smoleńskiej mszę świętą odprawił ks. Bogdan Kusznir SAC.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, kto dołączył się do nas w tym dniu: słuchacze kursów językowych przy Domu Polskim, członkowie Studenckiego Klubu Polskiego, przedstawicieli Polskiego Centrum Edukacji i Nauki, uczniowie Szkoły wiedzy o Polsce przy Związku Szlachty Polskiej, członkowie Stowarzyszenia Polaków im. J. Lublińskiego w Nowej Borowej.

Chrońmy pamięć o tych tragicznych wydarzeniach! Modlimy się za pokój i wieczny odpoczynek dla niewinnych ofiar sowieckich zbrodni!

Dom Polski w Żytomierzu, 04.04.16 r.


{morfeo 1158}

{youtube}{/youtube}