Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Zachowaj pamięć o pradziadku dla wnuka

Zachowaj pamięć o pradziadku dla wnuka

24 kwietnia ruszyła aktywna faza realizacji nowego projektu „Zachowaj pamięć o pradziadku dla wnuka”, polegającego na utworzeniu specjalnej bazy danych podolskich cmentarzy (obwód winnicki oraz chmielnicki).

Do końca lata działacze społeczni odwiedzą ponad trzydzieści starych zabytkowych polskich nekropolii, dokonają pomiaru ich granic przy pomocy sprzętu GPS oraz wykonają zdjęcia wszystkich nagrobków, także tych, z których już nie da się odczytać imienia, nazwiska i roku śmierci Polaków, pod nimi pochowanych.

Równolegle z wyjazdami w teren, programiści tworzą bazę danych w formacie PHP, która posłuży w przyszłości źródłem wiedzy dla wielu osób, poszukujących swoje korzenie rodzinne. Wielu Polaków w roku 1917, 1921 oraz po wojnie zostało zmuszonych do opuszczenia Podola. Pamięć po ich przodkach została utrwalona w tablicach na polskich cmentarzach w Brahiłowie, Nowej Uszyce, Niemirowie i innych miejscowościach. Dzięki projektowi „Zachowaj pamięć o pradziadku dla wnuka” każdy zainteresowany historią Kresów będzie w stanie zobaczyć listę pochowanych w poszczególnych miejscowościach, dowiedzieć się, jak wyglądają stare cmentarze w znanych z historii I RP miejscowościach oraz przekonać się, że śladów polskości na Podolu pozostało bardzo dużo.

Pierwszą miejscowością, do której zawitała jedna z ekip badawczych (Igor Płachotniuk oraz Jerzy Wójcicki) z Winnicy był Brahiłów. Po trzech godzinach chodzenia przez krzaki i zarośle udało się zgromadzić informację na temat ponad 80 Polaków, tam pochowanych, zrobić zdjęcia nagrobków oraz wyznaczyć na mapie Google dokładne granice nekropolii.

Słowo Polskie, 24.04.16 r.