Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » Za Wolność – Naszą i Waszą. Fotorelacja z Obchodów 95. rocznicy Polsko-Ukraińskiego Sojuszu 1920 r. w Winnicy

Za Wolność – Naszą i Waszą. Fotorelacja z Obchodów 95. rocznicy Polsko-Ukraińskiego Sojuszu 1920 r. w Winnicy

25 kwietnia Winnica na chwilę znów odzyskała status „stolicy Ukrainy”. Obchody 95. rocznicy Sojuszu Polsko-Ukraińskiego, które odbyły się w tym mieście, były naznaczone obecnością licznych gości z Polski oraz mieszkańców Podola i innych miast Ukrainy.

11.00. Rozpoczęły się obrady „okrągłego stołu” pt. „Braterstwo broni. Polsko-Ukraiński Sojusz 1920 r.”

{morfeo 819}

 

15.00. Uczestnicy polskiej (SRH Marienburg) i ukraińskiej (Kamieniec Podolski) historycznych grup rekonstrukcyjnych wspólnie maszerowali od Placu Europejskiego do Rady Miasta, gdzie razem z Ambasadorem RP na Ukrainie Henrykiem Litwinem, p.o. Prezydenta Miasta Serhijem Morgunowem, Przewodniczącym Administracji Obwodowej Walerijem Korowijem i Rady Obwodowej Serhijem Swytką złożyli wiązanki kwiatów pod tablicą Marszałka Piłsudskiego oraz ministra rządu URL Markowycza.

{morfeo 820}

 

15.15. W obecności licznych mieszkańców Podola, w tym prezesów i członków polskich organizacji społecznych przedstawiciele władz i inicjatorzy Obchodów 95. rocznicy Polsko-Ukraińskiego Sojuszu (SP „Kresowiacy” i Stowarzyszenie „Historia Winnicy”) wzięli udział w otwarciu wystawy „Za wolność Waszą i Naszą”, przedstawiającą kształtowanie się polsko-ukraińskich stosunków na przestrzeni lat 1917-1921.

{morfeo 821}

 

17.00. W winnickim kinie „Rodyna” odbyła się prezentacja filmu „Trudne braterstwo” z udziałem płk Tadeusza Krząstka. Znany polski historyk, badacz polsko-ukraińskich stosunków na przełomie drugiej dekady XX wieku, wyraził przekonanie, że prochy Semena Petlury powinny powrócić do Winnicy.

{morfeo 818}

 

Słowo Polskie, zdjęcia: Olena Kaczurowska, 26.04.15 r., KZ

Więcej na temat: Wojsko Polskie po 95 latach wróciło do Winnicy; W Winnicy przypomniano o Polsko-ukraińskim sojuszu militarnym z 1920 roku; Obchody 95. rocznicy Polsko-Ukraińskiego Sojuszu w Winnicy. Pierwsza fotorelacja