Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Z Żytomierza do Wilna

Z Żytomierza do Wilna

Teatr jest rodzajem sztuki widowiskowej, cenionej na całym świecie. Nie powinno więc nikogo dziwić, że jego magia nie jest ograniczona ani wyobraźnią, ani względami politycznymi,  dzisiejszą modą, etc. Tego dowodem był zorganizowany w Wilnie 23 listopada 2012r. Międzynarodowy Polski Festiwal Monodramatów „MONOwschód”.

Organizatorem festiwalu wystąpiło Polskie Studio Teatralne w Wilnie pod dyrekcją artystyczną  Julii Kezik. Na zaproszenie Studia do Wilna przybył również i Polski Teatr im. I.J.  Kraszewskiego z Żytomierza.
Podczas festiwalu nie zabrakło przedstawicieli polskich teatrów z Niemiec, Rosji, Litwy, Ukrainy i Polski. Niestety, Polski Teatr z Kanady w wyniku problemów technicznych musiał odwołać swój przyjazd.

Żytomierski teatr zachwycił Wileńską publiczność oraz zagranicznych gości, aż dwoma monodramatami: „Dziecięcy Świat”  Włodzimierza Zujewa, w tłumaczeniu Urszuli Płatek oraz „ Para Butów” Pierre’a Gripari’ego. Wyreżyserował obydwa monodramaty Mikołaj Warfołomiejew – dyrektor artystyczny Żytomierskiego Polskiego Teatru. Aranżacją muzyki w obu produkcjach zajął się polski artysta Andrzej Wojaczek.

Spektakl „Dziecięcy Świat” został wykonany przez znaną aktorkę teatru Kraszewskiego Julie Śłowińską (Dzikaman), a aktorską inscenizacją „Dziecięcych Butów” zajęła się najmłodsza aktorka teatru żytomierskiego – Anastazja Warfołomiejew.

Festiwal „MONOwchód” jest pierwszym festiwalem tego rodzaju, organizowanym w Wilnie,  i po sukcesie organizatorzy zapewniają, że to tylko pierwsza jego edycja. „MONOwschód” będzie organizowany co dwa lata, na przemian z „Międzynarodowym Festiwalem Sceny Polskiej” który w 2009 miał swoją piątą edycję. Teatr Polski im I. J. Kraszewskiego był obecny również podczas tej okazji, prezentując publiczności  „Balladynę” Juliusza Słowackiego.

Oczywiście należy podziękować Polskiemu Studiu w Wilnie za wspaniałe przygotowanie powyższej imprezy. Mamy nadzieję, że „MONOwschód” na długo zagości na Wileńskich scenach teatralnych i okaże się bynajmniej tak sukcesywnym, jak „Międzynarodowy Festiwal Sceny Polskiej”. Specjalne podziękowania należą się też Ministerstwu Spraw Zagranicznych oraz Stowarzyszeniu Wspólnoty Polskiej w Warszawie, którzy podjęli się dofinansowania wyjazdu Teatru im. Kraszewskiego na Litwę oraz dla dyrektorki Domu Polskiego w Żytomierzu – Pani Ireny Perszko a także – Winnickiemu Konsulatowi Generalnemu RP, bez pomocy i wsparcia których żytomierski teatr polski nie mógł by godnie reprezentować Żytomierszczyznę w kresowym Wilnie.

Tymon Ostrouch
Wolontariusz Domu Polskiego w Żytomierzu

Zdjęcia z wileńskiego festiwalu

{morfeo 239}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *