Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Z perspektywy Kresów I RP » Z wizytą u kapucynów w Burgasie

Z wizytą u kapucynów w Burgasie

15 sierpnia każdy katolik ma obowiązek uczestniczenia w Mszy świętej. Nawet jeżeli jest on na urlopie, to powinien znaleźć godzinkę by wziąć udział w obchodach Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Polacy i katolicy z innych państw, odpoczywający latem w Bułgarii nad brzegiem Czarnego Morza mogą wybrać się na Mszę do dwóch miejscowości – Nessebaru lub Burgasu. Kościołem pw. Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny w Burgasie opiekują się Kapucyni. Oni wszyscy rozmawiają po polsku i nawet podczas Mszy w języku bułgarskim część homilii wygłaszają po polsku, bowiem znaczna część obecnych na Mszach – to Polacy.

15 sierpnia Msze w Burgasie odbywały się trzy razy. Dwie z nich odprawiano po bułgarsku, jedną – po polsku. Podczas wieczornej Mszy w języku bułgarskim gościom, nie rozumiejącym języka bułgarskiego, jeden z kapucynów udostępnił możliwość przeczytania czytań w języku polskim. W homilii kapłan poruszył wątek egzystencjonalny i zaproponował wiernym, by sami odpowiedzieli na pytanie: „Co dla was znaczy Niebo?”.

Zakończyła się bułgarska Msza święta w kościele kapucynów odśpiewaniem polskiej pieśni „Zdrowaś, Maryjo”. Po Mszy na gości z Podola czekała niespodzianka – spotkali się z o. Andrzejem Rudnikiem, który przez wiele lat pełnił posługę duszpasterską na Podolu – w Winnicy oraz w Krasiłowie.

Słowo Polskie, 20.08.15 r.


{morfeo 941}

{youtube}{/youtube}