Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Z Romanowa i Winnicy do Pragi na spotkanie Taizé

Z Romanowa i Winnicy do Pragi na spotkanie Taizé

Źródło - www.credo-ua.orgNa przełomie roku 2014/2015 w Pradze odbyło się spotkanie wspólnoty Taizé, w którym wzięli udział także pielgrzymi z diecezji kamieniecko-podolskiej oraz kijowsko-żytomierskiej. Oprócz Pragi goście z Kresów zwiedzili Wrocław, Brno oraz Budapeszt.

Taizé – międzynarodowa chrześcijańska wspólnota ekumeniczna, która narodziła się we wiosce Taizé w francuskim Saône-et-Loire w Burgundii dzięki Szwajcarowi Rogerowi Louisowi Schütz-Marsauche. Spotkanie Taizé w formacie międzynarodowym po raz pierwszy przeprowadzono w 1978 roku w Paryżu.

Podstawą Taizé zawsze było pragnienie jedności Kościoła. W wielu częściach świata brzmi ekumeniczna modlitwa, zapoczątkowana przez młodych ludzi, którzy spróbowali siły pieśni i odczuli ducha jedności chrześcijańskiej w Taizé. Ta wspólnota od ponad 30 lat organizuje spotkania, które odbywają się zazwyczaj w jednym z głównych europejskich miast na przełomie każdego roku.

Do Pragi przyjechało wielu uczestników, pochodzących z innych krajów. Przyjechali by wspólnie pomodlić się, pomyśleć i zrozumieć refleksje Brata Aloisa, pośpiewać, a także pospacerować po jednym z najpiękniejszych europejskich miast.

Znaczna część pątników podczas tegorocznej edycji spotkania Taizé stanowili goście z Ukrainy. Jedną z takich grup organizowało centrum pielgrzymkowe ІХТІС. Trasa wycieczki przebiegała przez Iwano-Frankiwsk – Ternopil – Lwów – Wrocław – Praga – Brno – Budapeszt – Lwów – Ternopil – Iwano-Frankowsk. We Lwowie autobus zabrał także 11 uczestników Taizé z Romanowa (obw. żytomierski).

W niedzielę 28 grudnia grupa przybyła do Wrocławia. Uczestnicy Taizé wzięli udział w Mszy Świętej przed cudownym obrazem Matki Bożej Mariampolskiej. Po Liturgii zwiedzili Wrocław. Było bardzo zimno, ale to nie przeszkodziło aby cieszyć się widokami pięknego miasta na Dolnym Śląsku, odczuć gościnność i życzliwość wrocławian. Po wycieczce uczestnicy wrócili do hotelu na nocleg w malowniczej górskiej miejscowości – Szklarskiej Porębie.

29 grudnia po śniadaniu i Mszy Świętej pielgrzymi pojechali do Pragi na spotkanie Taizé. W stolicy Czech, po rejestracji rozpoczęły się liczne imprezy, Msze i uroczystości. Każdy uczestnik posiadał Itinerarium – indywidualną kartę członkowską, w której był opisany program, liczba grup (uczestnicy dzielili się na mikrogrupy i spotykali się po porannej modlitwie w celu dyskusji i refleksji na temat Pisma Świętego), adres zamieszkania, adresy kościołów i katedr oraz specjalne wskazówki do poruszania się transportem miejskim. Każdy z pątników został przydzielony do konkretnej parafii. Wspólna modlitwa poranna zawsze odbywała się w kościele. Wieczorem wszyscy razem spotkali się w centrum PVA Expo-Praha w Letňanach.

Według ustalonego programu goście każdego dnia mogli uczestniczyć w seminariach na różne tematy – „Poszukiwanie wiary we współczesnych czeskich filmach”, „Solidarność w nowoczesnym społeczeństwie. Inicjatywa młodzieży dla walki z ubóstwem”, „Muzyka sakralna od baroku do współczesności” i innych. Każdy mógł sam wybrać sobie temat warsztatów. Oprócz tego, uczestnicy pielgrzymki mogli odwiedzać muzea, teatry i kina.

W bardzo niezwykły sposób odbyło się świętowanie Sylwestra w Taizé. 2015 rok powitano wspólnie z miejscowymi parafianami. Podczas imprezy śpiewali, tańczyli i bawili się wszyscy. Rozmaite konkursy i zabawy – np. „Festiwal Narodów”, w którym każdy kraj musiał przedstawić swój naród, nie pozwalały zasnąć i zabawa trwały do późnej nocy.

1 stycznia uczestnicy Taizé wzięli udział w porannym nabożeństwie w kościołach do których zostali przydzieleni. Na ostatniej wspólnej wieczornej modlitwie jej uczestnicy zapalili świece, posłuchali refleksji brata Aloisa, a potem modlili się wokół krzyża. To była ostatnia wieczorna modlitwa, przeniknięta smutkiem i nostalgią.

2 stycznia uczestnicy wyjechali z Pragi do Brna, gdzie odbyła wycieczka po wieczornym mieście. 3 stycznia pielgrzymi przybyli do Budapesztu. Po Msze Świętej i spacerze wrócili do Lwowa.

Pielgrzymi byli pod wrażeniem od Pragi, miejscowego zamku, gdzie mieszkali czescy królowie a teraz mieszka prezydent. Na terytorium Zamku Praskiego zobaczyli gotycką katedrę pw. św. Wita, wybudowaną ponad 500 lat. Pielgrzymi przeszli się Mostem Karola – najstarszym mostem w stolicy Czech. Ta konstrukcja jest ozdobiona 30 rzeźbami, o znaczeniu religijnym. W centrum Starego Miasta zobaczyli kościół Matki Boskiej przed Tynem, gdzie pielgrzymi Taizé wzięli udział w Mszy Świętej. Ratusz i zegar astronomiczny – Orloj, futurystyczny „tańczący budynek” i Złota Ulica – kto chociaż by raz odwiedził Pragę zapamięta te miejsca na zawsze.

Następne spotkania Taizé odbędą w Walencji (Hiszpania), na Ukrainie, Białorusi oraz w Rosji: 9-12 kwietnia – w Moskwie, 13-14 kwietnia – w Mińsku na Białorusi, oraz 15-19 kwietnia na Ukrainie – w Kijowie oraz Lwowie.

Tekst – Julia Krasowska, zdjęcia – Julia Krasowska, credo-ua.org

{morfeo 759}