Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » Z Podola do Krynicy-Zdroju

Z Podola do Krynicy-Zdroju

W dniach 3-11 stycznia 2017 roku na zaproszenie Małopolskiej Fundacji „Braterstwo” grupa dzieci, młodzieży i dorosłych członków Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia” gościła w Krynicy-Zdroju.

Wspólnie zapoczątkowany i zrealizowany integracyjny wyjazd dzieci z rodzicami i nauczycielami  miał na celu przede wszystkim poznanie tajemnic języka polskiego i zapoznanie się z tradycjami i kulturą regionu małopolskiego. Dzieci i młodzież brali udział w zajęciach z polskiego, angielskiego, historii oraz muzyki  razem z polskimi uczniami w Publicznym Gimnazjum im. prof. dra Józefa Dietla w Krynicy-Zdroju.

Już niejednokrotnie organizowaliśmy szkoły języka polskiego, ale tym razem wspólnie  z Biblioteką Publiczną w Krynicy-Zdroju zaplanowaliśmy bardzo ciekawe  interaktywne zajęcia artystyczno-literackie, które łączyły w sobie prezentację multimedialną na temat życia teatralnego w Krynicy, opowiadania i wrażenia uczestników.

Zadziwiające wrażenie wywarł na uczestnikach teatrzyk w formie papierowej  Kаmishibai. O ile młodzież jest obyta z technologiami nowoczesnymi i trudno ich czymś zdziwić, o tyle efekt zaskoczenia i niezwykłości przedstawienia informacji o wybitnym pisarzu i laureacie Nagrody Nobla Henryku Sienkiewiczu zrobił na nich niezapomniane wrażenie. Młodzież była zafascynowana takim sposobem przekazywania wiedzy. Twórcze podejście, rysunki i kolaże są  wykorzystane dla przekazania informacji i aktywizowania uczestników. Młodzi ludzie sami zaczęli opowiadać – co jeszcze wiedzą o Sienkiewiczu, co czytali, jakie filmy oglądali na podstawie jego utworów, co chcieliby dodać, pojawiły się wątki patriotyczne oraz związane z Ukrainą. Niesamowite wrażenie i wzrastające odczucie dumy, kiedy patrzysz na młodzież, która powszechnie jest uważana za pokolenie zniewolone przez iPhony i iPady, a w sytuacji twórczego podejścia i myślenia otwiera się na świat sztuki i literatury.

Zostaliśmy zaproszeni jako grupa Polaków z Kresów na spotkanie z burmistrzem Miasta Krynica-Zdrój dr Dariuszem Reśko. Tematem spotkania była współpraca lokalnych władz regionu małopolskiego z Polonią i Polakami za granicą. „Wspólnie chcielibyśmy aktywnie uczestniczyć w tworzeniu wizerunku  Polski poza granicami kraju, jak również o rozwoju wspólnoty narodowej”  – powiedział Burmistrz. Wyraził również nadzieję na dalszą współpracę i zaprosił naszą grupę do wiosennej Krynicy.

Ze swojej strony podziękowaliśmy za zaproszenie i miłe przyjęcie. Prezes „Centrum Rozwoju i Partnerstwa „Polonia” Maria Kozyrska-Mazur powiedziała: „Dla nas ważne jest nie tylko uczyć dzieci i młodzież polskiego pochodzenia z książek, ale również, a może przede wszystkim pomóc im praktycznie poznać kraj przodków i pokazać – jak aktywnie działać na rzecz krzewienia polskości aby wychowywać elitę polską na Ukrainie i wspólnie pracować na rzecz Polski”.

Na zakończenie spotkania wspólnie zaśpiewaliśmy kolędy po polsku i po ukraińsku.

Dziękujemy serdecznie panu Władysławowi Kreychi oraz Pani Iwonie Romaniak za to, że poparli propozycję współpracy z nami, wspaniale przygotowali  program pobytu grupy z Podola, za wszechstronną opiekę oraz wspólnie spędzony czas. Konsulatowi Generalnemu w Winnicy dziękujemy za szybkie wyrobienie wiz dla całej grupy.

Mamy nadzieję, że spotkania będą odbywać się cyklicznie, jak było zaplanowane. Czekamy z niecierpliwością  na następne,  wiosenne spotkanie w Polsce. Organizacja takich wyjazdów integracyjnych ma na celu podtrzymywanie i rozwój działalności organizacji polskich na Ukrainie. A na razie zapraszamy do Polskiego Klubu w Winnicy w każdą sobotę  o 13.00.

Aleksy Mazur, CRP „Polonia”, 18.01.17 r.


{morfeo 1266}

{youtube}{/youtube}