Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Z listów do redakcji. Nauczycielko nasza…

Z listów do redakcji. Nauczycielko nasza…

Kiedy 25 lat temu rozpoczęło się odrodzenie polskości na Podolu Pani Walentyna Pasiecznik ukończyła Instytut Podyplomowy w Drohobyczu i została polonistką.

Przez jakiś czas Pani Walentynę wybrano na prezesa organizacji polskiej w Szepietówce. Po koniec lat 90. ruszył proces wprowadzenia języka polskiego jako języka mniejszości narodowej do programu nauczania jednej z miejscowych szkół. Po pewnym czasie i długim okresie przekonywania miejscowych urzędników w szkole nr4 w końcu pojawił się nauczyciel z Polski i język przodków zabrzmiał z nową siłą w miasteczku, gdzie zachowało się jedno z największych skupisk osób polskiego pochodzenia na centralnej Ukrainie.

Po zorganizowaniu kolejnych Dni Kultury Polskiej Polacy Szepietówki poczuli się mocną i zwartą siłą i dzięki aktywnemu zaangażowaniu Pani Walentyny zaczęli działać w różnych dziedzinach życia i kultury w miejscowym środowisku. Dzieci i młodzież polskiego pochodzenia wyjeżdżały na występy do Kijowa, Netiszyna, Gródka Podolskiego oraz Lwowa. Szczególnie pięknie uhonorowano polską młodzież z Szepietówki w 2009 roku w Zielonej Górze.

Następnie nawiązano przyjaźń z harcerzami z Ursynowa. Wspólnie z młodymi rodakami z Polski szepietówczanie zorganizowali akcję „Świąteczna paczka”.

Potem – kolonie dla dzieciaków w polskich miastach Łodź oraz Lublin, udział w akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”… Wielu uczniów polskiego pochodzenia z Szepietówki zostało uhonorowanych dyplomami i wyróżnieniami przez administrację obwodową

Niedawno Pani Walentyna Pasiecznik obchodziła piękny jubileusz. Z całego serca życzymy jej determinacji i wiary na drodze dalszego krzewienia polskości na Kresach południowo-wschodnich, szczęścia, zdrowia i uśmiechu!

Chmielnicki Obwodowy Związek Polaków