Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Z kolędą na Śląsku

Z kolędą na Śląsku

15 stycznia w śląskim Koszęcinie – w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” – odbył się pierwszy z serii koncertów „Kolędnicy z Żytomierza”, w którym wzięli udział artyści z Żytomierza, Kijowa i Winnicy.

Mieszkańcy ziemi górnośląskiej przyjmowali zespoły z Ukrainy bardzo gościnnie, a na koncercie w Sali Balowej koszęcińskiego zamku nie było żadnego wolnego miejsca. Koncert składał się z dwóch części: w pierwszej zabrzmiały polskie i ukraińskie kolędy i pastorałki, a w drugiej zaprezentowane zostały pieśni ludowe i estradowe w obydwu językach.

W imprezie wzięli udział zwycięzcy X Festiwalu Polskiej Kolędy na Żytomierszczyźnie, będącym zarazem pierwszym etapem eliminacji do XXII Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Kazimierza Szwarlika w Będzinie: Duet „SPIW BUTTIA” z Kijowa, Trio „Ażur” i zespół wokalny „Srebrne Głosy” z Winnicy oraz Polski Zespół Folklorystyczny „Poleskie Sokoły” z Żytomierza.

Organizatorami koncertu są Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie.

Słowo Polskie, na podstawie informacji Wiktorii Laskowskiej, 16.01.16 r.