Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Wiadomości z Ukrainy » Gospodarka » Od 1991 roku z mapy Ukrainy zniknęło 641 wsi

Od 1991 roku z mapy Ukrainy zniknęło 641 wsi

Zdjęcie pobrano z www.pravda.lutsk.uaPo ponad 23 latach niepodległości z mapy Ukrainy zniknęło 601 wsi i 40 małych miasteczek. W 528 z nich nikt już nie mieszkał. W wyniku łączenia ze sobą wsi, zniknęło ich 113. Rok 2000 był rekordowym dla Ukrainy pod tym względem.  Zniknęło wtedy 86 miejscowości. Najwięcej wsi przez lata niepodległości wymazano z mapy w obwodach – kijowskim(94), połtawskim(55), żytomierskim(45), sumskim(45) oraz charkowskim(42).
Najmniej – w obwodach wołyńskim(1), zakarpackim(1), czerkaskim(3), lwowskim(5), chmielnickim(6).

Na uwagę zasługuje fakt, że żadna wieś nie została zlikwidowana administracyjnie z terytorium obwodów iwano-frankowskiego, tarnopolskiego i czernihowskiego.

Socjolodzy uważają, że ilość wymarłych i wymierających wsi jest zwiazana z normalnym przyrodnim przyrostem ludności. Pracownik naukowy Instytutu Demografii i Socjalnych Badań imienia Ptuhi – Ludmiła Slusar zaznacza, że w poszczególnych obwodach Ukrainy sytuacja jest różna. Tylko kilka obwodów Ukrainy ma dodatni przyrost naturalny. Według danych z 2012 roku tak jest w obwodach: wołyńskim, zakarpackim, rówieńskim, czerniowieckim, iwano-frankowskim; w tych regionach więcej  dzieci urodziło się niż zmarło mieszkańców. Podobna sytuacja jest w Kijowie.

Od 2002 do 2012 roku ilość ludzi na wsi wyłącznie zmniejszała się i w dalszym ciągu odbywa się proces odpływu ludności wiejskiej do miast. W pierwszych latach niezależności Ukrainy tendencja była zupełnie odwrotna: ludzie migrowali na wieś, ponieważ tam było łatwiej przetrwać i utrzymać swoje rodziny prowadząc własne gospodarstwo. W latach 1992 – 1996 ludzie masowo wyjeżdżali z miast. I to właśnie w tym okresie na Ukrainie pojawiło się wiele nowych wiosek.

Redakcja, HP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code