Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Żytomierzanie spotkali się z Ojcem Świętym na ŚDM

Żytomierzanie spotkali się z Ojcem Świętym na ŚDM

Młodzież z Żytomierskiego Obwodowego Związku Polaków na Ukrainie (z Żytomierza, Berdyczowa, Korostenia, Olewska – razem 33 osoby) wzięła udział w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie.

Program ŚDM składał się ze spotkań młodzieży z Ojcem Świętym, oraz towarzyszącymi im licznymi imprezami o charakterze duchowym i kulturalnym, to były m. in.: liturgie, katechezy, spotkania ze znanymi wspólnotami i ruchami religijnymi działającymi na całym świecie czy koncerty i przedstawienia, wycieczki po Krakowie – stolicy królów polskich.

Krakowskie ulicy w trakcie ŚDM były piękne i kolorowe, na każdej z nich można było spotkać pielgrzymów ze wszystkich zakątków świata. W stolicy Małopolski panowała atmosfera radości ciepła, przyjaźni, entuzjazmu, uśmiechu młodzieńczego zapału, zabawy, tańca i śpiewu. Grupę z Wołynia witano gorącymi brawami, młodzież z Kresów odpowiadała tym samym. Muzyka brzmiała nawet pod czas deszczu. Polskie restauracje serwowały tradycyjne dania kuchni regionalnej. Wojsko Polskie dokarmiało pątników chlebem ze smalcem i kiszonymi ogórkami.

Pod czas Mszy Świętych młodzież modliła się w intencji „pokoju dla naszego niespokojnego świata” a szczególnie o pokój na Ukrainie. Pani Walentyna Koleśnik z Berdyczowa, wspominała o przeżyciu takiego spotkania w 1991 roku w Częstochowie, kiedy wyjeżdżali na Światowe Dni Młodzieży ze Związku Radzieckiego a wrócili na Ukrainę…

Pielgrzymi z Żytomierszczyzny mieszkali w Centrum Macierz Polonii w Woli Węcławskiej, na zaproszenie Stowarzyszenia Oświaty i Kultury Polskiej w Krakowie, razem z grupami z Białorusi (Mińsk), Ukrainy (Dolina i Romanów), Harcerzami z Anglii, pielgrzymami z Włoch oraz wolontariuszami z Polski ( razem 6500 osób).  Wspólna praca jednoczy i pomaga poznać jeden drugiego bliżej. Żytomierzanie dopomagali wolontariuszom w pakowaniu plecaków dla pielgrzymów. Goście z Wołynia spotkali się z Sekretarzem stanu w polskim MSZ Janem Dziedziczakiem. Pan minister interesował się warunkami zamieszkania i programem pobytu.

Ojciec Święty Franciszek powiedział, że każdy człowiek powinien w swoim życiu pozostawić za sobą ślad. Bez wątpienia Papież Franciszek pozostawił taki ślad w sercach wszystkich, kto przybył do Krakowa. Każdy, kto w tych dniach uczestniczył w ŚDM, z pewnością doświadczył pozytywnej energii, radości z życia i bycia z innymi katolikami z całego świata. Pielgrzymi po spotkaniu w Krakowie zachowają to, co przetrwa przez lata, czyli przyjaźń!

Wyjazd żytomierzan na ŚDM był współfinansowany w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2016 r.

Wiktoria Laskowska-Szczur, zozpu.zhitomir.net, 02.08.16 r.

{morfeo 1223}