Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Żytomierzanie na IX Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym im. ks. Edmunda Szymańskiego w Murowanej Goślinie

Żytomierzanie na IX Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym im. ks. Edmunda Szymańskiego w Murowanej Goślinie

W maju 2016 r. w Murowanej Goślinie odbył się kolejny Międzynarodowy Festiwal Chóralny im. ks. Edmunda Szymańskiego. Ukrainę na festiwalu reprezentował Polski Chór Kameralny im. Juliusza Zarębskiego z Żytomierza.

Żytomierski chór został założony w 1997 roku. Dwudziestoma wokalistami – nauczycielami, studentami i animatorami kultury opiekuje się Jan Krasowski. W repertuarze chóru im. Zarębskiego – polskie pieśni religijne i narodowe, utwory z kanonu klasyki polskiej literatury muzycznej i popularne piosenki ludowe. Dyrygent Jan Krasowski to – wspaniały wychowawca młodzieży, doskonały chórmistrz, kompozytor i aranżer – prowadzi zespół od momentu jego założenia. Posiada liczne nagrody i dyplomy za dokonania na rzecz popularyzacji kultury polskiej na Ukrainie. Akompanioment zapewnia Irena Baładyńska.

Polski Chór Kameralny im. Juliusza Zarębskiego gościł w Murowanej Goślinie przez pięć dni. Program pobytu był bardzo bogaty. Zwiedzanie Poznania, występ w Akademii Muzycznej Poznaniu. Następnie – koncert dla goślińskiej młodzieży. Po koncercie żytomierzanie udali się na wycieczkę do Biskupina, a wieczorem – kolejny koncert tym razem w Kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Obornikach.

Występy żytomierzan zostały wysoko ocenione przez publiczność. Z rąk Burmistrza Dariusza Urbańskiego Chór im. Zarębskiego otrzymał pamiątkową statuetkę, dyplom i kwiaty.

Ewelina Nawrocka, Arleta Włodarczyk, zdjęcia: Tomasz Mizgier oraz Piotr Cybichowski, 24.05.16 r.