Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Żytomierzanie żegnali się z arcybiskupem Malczukiem

Żytomierzanie żegnali się z arcybiskupem Malczukiem

28-29 maja w katedrze św. Zofii, odbyło się pożegnanie z ordynariuszem diecezji kijowsko-żytomierskiej JE arcybiskupem Piotrem Malczukiem, który zmarł w Grodnie w nocy z 26 na 27 maja.

Ciało duszpasterza zostało przewiezione do Żytomierza wieczorem w sobotę 28 maja. Oddać hołd i pomodlić się przy trumnie arcybiskupa przyszło dużo ludzi. Liturgię celebrował arcybiskup senior Jan Purwiński w koncelebransie proboszcza o. Wiktora Makowskiego, ks. kanclerza Witalija Bezszkurego oraz o. Daniły Botwina. W Mszy świętej wziął także udział prawosławny arcybiskup Nykodym.

Przez całą noc w największym żytomierskim kościele trwała adoracja. Ludzie przychodzili do grobu, modlili się, płakali, i prosili o wieczny odpoczynek w domu Ojca dla ulubionego arcybiskupa.

A w niedzielę, 29 maja, od samego rana po drodze do kościoła rozciągnął się długi sznur wiernych. Msza rozpoczęła się o 10.00. Jak i poprzedniego dnia celebrował ją  arcybiskup Jan Purwiński w asyście licznych księży z Żytomierza i obwodu.

Z Piotrem Malczukiem przyszli pożegnać się także pierwsze osoby obwodu żytomierskiego, w tym Przewodniczący Żytomierskiej Administracji Obwodowej Sergiej Maszkowski. Swój żal i słowa wsparcia, w związku z przedwczesną śmiercią jego Ekscelencji, przekazał Prezydent Ukrainy Piotr Poroszenko.

Po Mszy świętej trumna z ciałem biskupa ruszyła ulicami Żytomierza do Kościoła Seminaryjnego (Jana z Dukli). Warto powiedzieć, że w tej parafii arcybiskup Piotr pracował przez dziewięć lat.

Pogrzeb arcybiskupa jest zaplanowany na 31 maja b. r. Liturgia odbędzie się w kościele św. Aleksandra w Kijowie, a dalej ciało biskupa zostanie przewiezione i pochowane na terenie Worzelskiego seminarium (obwód kijowski).

Śmierć abp Malczuka jest wielką utratą dla całego kościoła katolickiego na Ukrainie i nie tylko. Kiedy odchodzi bliska osoba, a ordynariusz Piotr Malczuk był taką osobą, rozumiesz że już nic nie zaradzić i pozostaje tylko modlić się o wieczny odpoczynek, i pamiętać o nim.

Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…

Walentyna Jusupowa, zdjęcia: kyiv-zhytomyr.com.ua, 30.05.16 r.

{morfeo 1192}

{youtube}{/youtube}