Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » Żytomierskie warsztaty „Księgowość w polonijnych pozarządowych organizacjach” (uaktualnione)

Żytomierskie warsztaty „Księgowość w polonijnych pozarządowych organizacjach” (uaktualnione)

Każde miasto, jak i człowiek, ma swoje oblicze. Jesiennie oblicze Żytomierza zapamięta się ponad 50 uczestnikom warsztatów, organizowanych przez „Żytomierską Konfederację”, którzy 27 października zebrali się w jednej z sal lekcyjnych Uniwersytetu im. Jana Franki.

Zachwycająca historia miasta jest związana z wielkimi Polakami przeszłości – Ignacym Janem Paderewskim oraz Józefem Ignacym Kraszewskim, 200-lecie urodzin którego świętowane jest w tym roku.

Wracając do warsztatów, to rozpoczęły się one z praktycznych zajęć z księgowości. Okazuje się, że spotkanie prezesów polonijnych z fachowcami od tej dziedziny może odkryć dużo tajemnic finansowych, co może być bardzo korzystnym w działalności pozarządowych społecznych organizacji. Przecież przez problemy z podatkową inspekcją, funduszem emerytalnym oraz celnią miało problemy nie jedno pokolenie prezesów i nie jedna społeczna inicjatywa została pogrzebana w stosie papierów.

Szczególne podziękowanie należą się jednemu z organizatorów warsztatów – Sergiuszowi Rudnickiemu, który wpadł na pomysł zebrania działaczy polonijnych, by podpowiedzieć im co należy czynić, by po-pierwsze wypalił ich projekt, a po drugie – by prawidłowo rozliczyć wydatki.

Warto również odznaczyć i praktyczne aspekty warsztatów – fachowcy od księgowości – Tatiana Bocian oraz Olga Jankowska nie tylko wygłaszali lekcje ale również dawali i zadania by sprawdzić czy „uczniowie” zrozumieli tok ich myśli i czy będą mogli na praktyce zastosować otrzymaną wiedzę.

Wszyscy uczestnicy zajęć otrzymali Certyfikaty po ukończeniu warsztatów. Większość z nich będzie wracała do domu z przekonaniem, że warto takie zajęcia przeprowadzić w każdym z obwodów winnickiego okręgu konsularnego…

Franciszek Miciński

 

 

Zdjęcia, udostępnione przez Marię Kowalczuk

{morfeo 211}

 

 

 

 


 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code