Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Żytomierskie kino autorskie na wysokim poziomie

Żytomierskie kino autorskie na wysokim poziomie

Ekipa aktorska filmu o Zarębskim. Reżyser - Julia Ogińska - druga od prawej13 marca w żytomierskim kinie „Ukraina” odbył się premierowy pokaz filmu „Przedwcześnie ścięta róża” w reżyserii Julii Ogińskiej. To wydarzenie zostało poświęcone kolejnej rocznicy urodzin wybitnego polskiego kompozytora rodem z Żytomierza Juliusza Zarębskiego. Publiczności zaprezentowano pierwszy krótkometrażowy film fabularny w języku polskim na tak wysokim poziomie, który powstał w tym mieście. Tytuł nawołuje do krótkiego ale bardzo owocnego życia Zarębskiego. Żyjąc zaledwie 31 rok stworzył on około 60 arcydzieł muzyki klasycznej, dużo z których opierało się na polskie tradycje ludowe.

Impreza w „Ukrainie” odbyła się zgodnie ze wszystkimi kanonami tradycji kinematograficznych, przed premierą filmu duet, składający się z Olgi Synyci (skrzypce) i Ireny Kopoć (fortepiano) wykonał „Kołysankę” Zarębskiego. Widownia dopisała, na film do „Ukrainy” przybyli także honorowi goście – konsul KG RP w Winnicy Krzysztof Rosiński, prezesi organizacji polskich i inni. Po filmie na scenie pojawiła się ekipa aktorska, którą powitano oklaskami i okrzykami „Brawo”. Konsul Rosiński podziękował administracji Żytomierskiego Koledżu Kultury i Sztuki a szczególnie – jego dyrektorowi Mykoli Pokropywnemu za wsparcie dla aktywnej młodzieży, która podjęła się stworzenia filmu o Polaku w języku polskim.

Spotkanie z filmem o Zarębskim w Żytomierzu było swoistą promocją kultury polskiej w regionie, który może pochwalić się największym skupiskiem osób polskiego pochodzenia na Ukrainie. Tuż po premierze, wszyscy goście mieli możliwość zobaczyć zdjęcia żytomierskiego fotografa polskiego pochodzenia Anny Gołtwiańskiej oraz w nieformalnej atmosferze porozmawiać o filmie i utalentowanym muzyku, który urodził się i umarł w Żytomierzu.

„Przedwcześnie ścięta róża” opowiada i życiu i twórczości Juliusza Zarębskiego, talent którego zachwycał nawet Ferenca Liszta. Autorzy filmu postarali się pokazać, że w życiu wybitnego Polaka było także wiele szczęśliwych momentów. I nawet zmagając się z nieuleczalną chorobą – gruźlicą – Zarębski tworzył swoje kolejne arcydzieła, podnosił się z łóżka i szedł do fortepiano.

 

 

Informacja o filmie:

Czas trwania – 25 minut,
Reżyseria i scenariusz – Julia Ogińska (żytomierzanka, laureat wielu ukraińskich i międzynarodowych konkursów filmowych i fotograficznych, obecnie studiuje na wydziale filmowym Żytomierskiego Koledżu Kultury i Sztuki),
Operator dźwięku – Mikołaj Turowski,
Tłumaczenie tekstów na język polski – Anna Denysiewicz,
W rolach głównych – Jarosław Kuksa, Włodzimierz Gordasiewicz, Anna Listopadzka,
Aktorzy drugiego plany – Maryna Staniszewska, Daria Tyszko.

Alina Zielińska, 15.03.15 r.

{morfeo 775}

{youtube}{/youtube}