Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Żytomierska młodzież uczy się, jak zostać „Przedsiębiorczą Polonią”

Żytomierska młodzież uczy się, jak zostać „Przedsiębiorczą Polonią”

W dniach 17-20 października br. wolontariusze Studenckiego Klubu Polskiego, studenci Państwowego Uniwersytetu im. Iwana Franki Walentyna Szyszuk, Ludmiła Zinczuk, Stanisław Szyriajew i Wadym Galajko, wzięli udział w projekcie „Przedsiębiorcza Polonia”.

Projekt ma na celu nawiązanie i rozwój kontaktów bezpośrednio Polaków mieszkających na Ukrainie z Polską poprzez organizację szkoleń z zakresu przedsiębiorczości oraz odbycie staży. Projekt realizowano przez Rzeszowską Agencją Rozwoju Regionalnego, Stowarzyszenie „Szanse” oraz Kurier Galicyjski w ramach Programu Współpracy z Polakami i Polonią za granicą w 2015 r. Zajęcia odbywały się w biurze Centrum Kultury Polskiej i Dialogi Europejskiego w d. Stanisławowie (dziś – Iwano-Frankiwsk).

W ramach projektu zorganizowano szkolenia z zakresu przedsiębiorczości: podstawy zakładania przedsiębiorczości, prawo pracy, marketing, księgowość, przygotowanie biznes planu.

Na pierwszym etapie projektu uczestnicy proponowali własne pomysły na założenie lub rozwój biznesu, jaki będzie związany z Polską. A także, trenerzy dzielili się swoją wiedzą prowadzenia dzielności gospodarczej, rozmawiali z uczestnikami o różnicach ekonomicznym i prawnych prowadzenia biznesu w Ukrainie i Polsce oraz prowadzili indywidualne konsultacje podczas napisania biznes planu.

Uczestnicy, których projekty zostaną najwyżej ocenione, zostaną zakwalifikowani do drugiego etapu – na staż. Staże oraz konferencja odbędą się w Polsce, co jest istotne z punktu widzenia poszerzenia wiedzy o Polsce, nawiązania kontaktów, promocji w przyszłości polskiej kultury, nauki, edukacji oraz osiągnięć gospodarczych i politycznych.

Uczestnicy projektu także mieli możliwość odwiedzić dużo ciekawych miejsc w Iwano-Frankiwsku oraz poznać historię tego miasta.

Walentyna Szyszuk, Studencki Klub Polski w Żytomierzu, 23.10.15 r.