Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » Żytomierscy Polacy gośćmi 40. Jubileuszowych Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej

Żytomierscy Polacy gośćmi 40. Jubileuszowych Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej

40. Jubileuszowe Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej w Krakowie odbywają się w dniach od 11 do 28 sierpnia. Stolica Małopolski gościł około 600 twórców ludowych, rzemieślników i artystów, także z Ukrainy.

W trzynastym dniu Targów na estradzie u stóp Ratusza pojawii się zespół taneczny „Koroliski” – działający od 1991 roku w Żytomierzu i składający się z dwóch grupy wiekowych: 9 – 14 lat i 16 – 23 lat. „Koroliski Mają w swoim programie pięć polskich tańców ludowych oraz siedem regionalnych tańców i suit, w tym ludowe tańce ukraińskie.

W Krakowie ze swoimi występami gościł także zespół wokalny „Malwy” kierowany przez Irinę Nawojewą, który przedstawił gościom polskie współczesne piosenki estradowe oraz utwory klasyczne. Nie zabrakło także dziecięcego zespołu ludowego „Dzwoneczki” z Żytomierza.

Występom gości z Wołynia towarzyszył kiermasz wyrobów regionalnych oraz prasy wydawanej w dwóch językach: polskim i ukraińskim. A dla gości z Ukrainy wystąpił nieoceniony Makino – Aleksander Kobyliński wraz z Andrusami, którym w suicie tanecznej towarzyszyli młodzi awangardowi tancerze: Karolina Turek i Michał Słonina.

Zespoły „Malwy”, „Koroliski” oraz „Dzwoneczki” działają przy Żytomierskim Obwodowym Związku Polaków na Ukrainie.

Słowo Polskie, na podstawie informacji Wiktorii Laskowskiej oraz cepeliakrakow.pl, 25.08.16 r.