Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » XXVI Diecezjalne Dni Młodzieży w Żytomierzu

XXVI Diecezjalne Dni Młodzieży w Żytomierzu

W dniach 23-25 marca w Żytomierzu odbyły się XXVI Diecezjalne Dni Młodzieży. Do stolicy obwodu żytomierskiego przyjechała młodzież z całej Ukrainy, ok. 600 osób z 40 parafii.

Tradycyjnie na początku uroczystości zebranych powitał biskup-emeryt Jan Purwiński. Głos zabrał także przewodniczący komitetu organizacyjnego o. Waldemar Pawelec SAC oraz o. Jana Gergusza OFM.

Inauguracyjną msze świętą odprawił arcybiskup Claudio Gugerotti. Po Liturgii uczestnicy DDM przeszli ulicami miasta w procesji Drogi Krzyżowej.

Drugi dzień DDM rozpoczął się  mszą o 8 rano w czterech kościołach miasta. Po Liturgii wysłuchano świadectwa wiary gości z Litwy. Aneta Gurnewycz i Artur Adama Markewycz pracują jako wolontariuszy w hospicjum dla umierających pw. о. Michała Sopockiego w m. Wilno. Mówili o tym, że za miłość nie płaci się.

Do zebranych przemawiał także specjalny gość z Polski, Jan Budziaszek, inicjator i prowadzący koncert „Jednego serca, jednego Ducha”, perkusista grupy rockowej „Skaldowie”, autor książki „Dziennik perkusisty”, prowadzący rekolekcje muzyczne w Polsce i za jej granicami.

Centralnym wydarzeniem w sobotę była uroczysta msza święta, celebrowana przez biskupa Witalija Krywickiego. Przed mszą młodzież obejrzała w filharmonii wystawę „Faryzeusz” na podstawie scenariusza Aleksandra Żewako.

W mszy świętej w Niedzielę Palmową w Żytomierzu, od 26 lat, uczestniczą nie tylko żytomierzanie, ale także i młodzież z całej Ukrainy. Biskup Witalij Krywicki na początku uroczystej procesji, która rozpoczęła się od kościoła św. Jana z Dukli, poświęcił gałązki wierzby. Członkom wspólnoty neokatechumenalnej wręczył gałęzie palmowe. Po przeczytaniu Ewangelii, wielotysięczna procesja ruszyła na uroczystą msze świętą do kościoła św. Zofii.

Podczas kazania biskup Witalij Krywicki zwrócił się do młodzieży: „Nie bójcie się. Bóg puka w drzwi waszego serca i waszych sumień, tak jak pukał do serca Maryi. Bóg chce nawiązać z nami przyjaźń poprzez modlitwę. On daje miłosierdzie w Sakramencie spowiedzi i staje się razem z nami podczas Eucharystii. A czy my odpowiadamy na jego prośby i czy słyszymy jego cichy głos? Nie bój się świadczyć o Chrystusie swoim życiem, nie bój się ufać mu, nie bój się poczuć jego głos, nie bój się…”.

Na zakończenie mszy świętej zabrzmiało dużo ciepłych słów wdzięczności. Na początku podziękował o. Waldemar, jako przewodniczący komitetu organizacyjnego całemu zespołowi organizacyjnemu. Słowa wdzięczności dla młodzieży powiedział także biskup Witalij Krywicki.

Minęły trzy dni, zakończyły się ХХVІ Diecezjalne Dni Młodzieży, wszyscy ruszyli do swoich miejscowości na terenie  całej Ukrainy, z myślą, że za rok obowiązkowo tutaj powrócą!

Walentyna Jusupowa, zdjęcia https://kzd.org.ua, 28.03.18 r. 

lp

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code