Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » XXII Diecezjalne Dni Młodzieży w Żytomierzu

XXII Diecezjalne Dni Młodzieży w Żytomierzu

W dniach 11 marca – 13 kwietnia 2014 roku w Żytomierzu odbyły się XXII Diecezjalne Dni Młodzieży. Chociaż w innych metropoliach Ukrainy również są organizowane podobne spotkania, to poleskie DDM zawsze zbierają najwięcej uczestników.

Na zjazd do Żytomierza licznie przybywa również młodzież z innych diecezji. Wtedy centrum miasta ożywa — pomiędzy katedrą św. Zofii a kościołem św. Jana z Dukli jak mrówki poruszają się małe lub większe grupy wesołych parafian, księży, kleryków, sióstr i braci zakonnych. Tematem XXII Dni Młodzieży stało się hasło: „Młodzieży, nie bójcie się być świętymi”.

Pierwszy dzień spotkania przypadł na piątek. Zebraną w Żytomierzu katolicką młodzież oraz ich opiekunów przywitał jeden z organizatorów  imprezy — ks. Lukas z Brazylii. Słowa przywitania skierował do młodzieży również biskup Jan Purwiński, który cieszył się wielką popularnością wśród uczestników DDM. O godz. 18.00 rozpoczęła się inscenizowana Droga Krzyżowa. Rolę Jerozolimy i Golgoty pełniła żytomierska Góra Zamkowa, znajdująca się niedaleko katedry oraz park miejski. Honorową misję niesienia Krzyża od stacji do stacji poręczono przedstawicielom poszczególnych parafii. Podczas Drogi Krzyżowej można było skorzystać ze spowiedzi.

Mszy Świętej o godz. 20.00 przewodniczył biskup Witalij Skomarowskij. W homilii zwrócił on uwagę na życie Jana XXIII, papieża który 27 kwietnia 2014 roku razem z błogosławionym Janem Pawłem II będzie kanonizowany w Rzymie. Po 21.00 wszyscy udali się na spoczynek, wielu gości z innych miast skorzystali z propozycji noclegu u miejscowych parafian.

Sobota zaczęła się od Jutrzni w kościele Świętej Zofii. Po Jutrzni rozpoczęła się Msza, przewodniczył której biskup Stanisław Szyrokoradiuk. Następnie ruszył dalszy ciąg spotkań, zaplanowanych w ramach Dni Młodzieży. Uczestnicy należący do „grupy A” pozostali w kościele św. Jana, a „grupa B” ruszyła do katedry. Przynależność do konkretnej grupy była zaznaczona na plakietkach, które uczestnicy DDM otrzymali podczas rejestracji. Dla „grupy A” konferencję przygotował ks. Roman Łaba. Dla „grupy B” konferencję-wykład, poprowadziła młoda para, która opowiadała o seksualności jako darze dla przyszłego męża albo żony.

Po nasyceniu duchownym odbyło się nasycenie cielesne — obiad. Tradycyjna kasza i kotlet smakowała na świeżym powietrzu szczególnie smacznie a wysiłek umysłowy, jak okazuje się, może pochłaniać bardzo dużo energii.

Potem rozpoczął się chrześcijański Flashmob, pod nazwą „Pismo Święte”, podczas którego jednocześnie setki młodzieży w centrum miasta czytali fragment Ewangelii według św. Łukasza. Następnie w kościele św. Jana z Dukli zaprezentowano wystawę Łesi Ukrainki „Oderżyma”.

Wieczorną modlitwę celebrował arcybiskup diecezji kijowsko-żytomierskiej Piotr Malczuk. Podczas modlitwy jej uczestnicy, a to większości członkowie wspólnoty neokatechumenalnej publicznie wyznali wiarę i dawali świadectwa cudownej i niesamowitej obecności Boga w ich życiu.

„Każdy z nas otrzymał inspirację Ducha Świętego. Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu za Dni Młodzieży w Żytomierzu, które wzmacniają naszą wiarę. My już nie boimy się być świętymi!” – tak młodzież, uczestnicząca w spotkaniu dziękowała organizatorom za wspaniałe przeżycia i doświadczenie w pogłębianiu Wiary.

Anna Denisewicz, bwp

 

Zdjęcia z żytomierskich DDM

{morfeo 562}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code