Jesteś tutaj: Home » Polacy na Kresach » Relacje z wydarzeń » XX lat Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie – finałowe uroczystości w Kijowie

XX lat Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie – finałowe uroczystości w Kijowie

20 października odbyło się ważne wydarzenie dla wszystkich polskich organizacji na Ukrainie – XX lat z początku działalności jednej z największych społeczno-kulturalnych zjednoczeń na Ukrainie – Federacji Organizacji Polskich. Uroczystości z okazji tej daty odbyły się na terenie całego państwa, a podsumowujące jubileuszowe zebranie, jak i należy, odbyło się w stolicy – Kijowie.

Początkiem powstania Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie stało się zrzeszenie kilku kółek nauczania języka polskiego, kultury i historii Polski. Dziś, po upływie 20 lat, Federacja jednoczy setki organizacji społecznych – szkolnych i naukowych, artystycznych i historycznych, sportowych i wydawniczych. Wszyscy mają wspólny cel –  żeby ich uczestnicy więcej wiedzieli o Polsce i pracowali dla dobra dwóch państw – Polski i Ukrainy.

Uroczystości, na które zjechali się prezesi i aktywiści środowiska polskiego z całej Ukrainy, rozpoczęły się z nabożeństwa we wspaniałym kościele Św. Aleksandra, gdzie ambasador Rzeczypospolitej Polski w Kijowie Henryk Litwin wygłosił powitalne przemówienie i życzył dalszego rozwoju federacji oraz wszystkim innym organizacjom, zrzeszającym osoby polskiego pochodzenia na Ukrainie.

Potem wydarzenia przeniosły się do Małego Teatru. Emilia Chmielowa – prezes Federacji  zaznaczyła, że „20 lat to po-pierwsze – odpowiedzialność. Przecież nie tylko podbijamy wyniki tego co dokonaliśmy, ale również planujemy zadania na przyszłość”. Następnie goście wysłuchali wspaniałego występu orkiestry «Kijowscy soliści», który pozostawi niezapomniane wrażenia widzom od utworów polskich oraz ukraińskich światowej sławy kompozytorów.

Uroczystości XX-lecia FOP skończyły się w Ambasadzie Republiki Polska na Ukrainie, gdzie zebranych gościł gospodarz – Ambasador RP na Ukrainie Henryk Litwin.

Tetiana Denisiewicz

Zdjęcia – Tetiana Denisewicz, Alina Zielińska

 

Zdjęcia z imprez, towarzyszących XX-leciu FOP w Kijowie

{morfeo 206}

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code