Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » XVIII Festiwal Kultury Polskiej w Winnicy odbył się pod znakiem Marszałka Piłsudskiego

XVIII Festiwal Kultury Polskiej w Winnicy odbył się pod znakiem Marszałka Piłsudskiego

Na scenie Filharmonii Winnickiej chór „Podolski Kwiat” z Koziatynia

Rok 2017 upływa pod znakiem 150. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego. 11 listopada, w 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, w Winnicy odbył się XVIII Festiwal Kultury Polskiej „Łączmy się, Radujmy się, Śpiewajmy”, głównym organizatorem którego jest Związek Polaków Winniczyzny przy współpracy z KG RP w Winnicy i Fundacją „Pomoc Polakom na Wschodzie”.

Kilkanaście zespołów artystycznych i solistów z terenów obwodów winnickiego, chmielnickiego, żytomierskiego i czerniowieckiego (w obrębie winnickiego okręgu konsularnego) przedstawiło licznie zgromadzonej w budynku Winnickiej Filharmonii Obwodowej wiązankę polskich utworów patriotycznych z okresu walki Polaków o odrodzenie własnego państwa po 123. latach zaborów.

Tematy walki legionistów polskich, bytu wojennego polskich żołnierzy na froncie wschodnim i zachodnim, oddawania się pod opiekę Matki Przenajświętszej i zaufania, którym Naczelnego Wodza darzyli Polacy, rozkrywali zespoły artystyczne z Koziatynia, Hniewania, Baru, dawnego Płoskirowa, Żytomierza i odległych o ponad 250 kilometrów od Winnicy Czerniowiec.

Imprezę zaszczycili swoją obecnością zastępca Przewodniczącego Winnickiej Administracji Obwodowej Oleksander Kruczeniuk, kierownik KG RP w Winnicy Wojciech Mrozowski, grono pracowników placówki, prezesi i członkowie polskich organizacji społecznych oraz duchowieństwo.

Słowo Polskie, 12.11.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code