Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » XVI Dni Kultury Polskiej w kresowej kolebce polskości – Berdyczowie

XVI Dni Kultury Polskiej w kresowej kolebce polskości – Berdyczowie

Konsul Generalny RP Krzysztof Świderek wręcza popiersie Josepha Conrada-Korzeniowskiego merowi miasta Berdyczów Wasylowi MazurowiDni Kultury Polskiej w Berdyczowie mogą się pochwalić głęboką historią i mają szczególną wagę i znaczenie. Centralnym punktem tegorocznych obchodów bez wątpienia było długo oczekiwane wydarzenie – oficjalne otwarcie muzeum wielkiego pisarza skali światowej, Polaka, pochodzącego z ziemi Berdyczowskiej – Josepha Conrada Korzeniowskiego. Muzeum powstało z inicjatywy profesora Zdzisława Najdera, i zostało sfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Polski.

Po otwarciu Muzeum goście honorowi na czele z zastępcami Ministrów Kultury Polski i Ukrainy panem Jackiem Olbrychtem oraz Igorem Lichowyjem złożyli kwiaty pod nowo powstałym pomnikiem „Chwała Bohaterom!”, gdzie promienieje wieczny ogień w hołdzie ofiarom Drugiej Wojny Światowej i bohaterom Niebiańskiej Sotni.

Przed gmachem Rady Miejskiej, ozdobionej polskimi i ukraińskimi flagami, odbyło się oficjalne spotkanie polskich delegacji z miast partnerskich Jawora oraz Siedlec, a również Delegacji Marszałka Województwa Dolnośląskiego na czele z Wicemarszałkiem Tadeuszem Samborskim. Gościom zostały wręczone pyszne korowaje.

Na Sali obrad mer Berdyczowa Wasyl Mazur powitał zebranych, oddając głos Konsulowi Generalnemu RP w Winnicy Krzysztofowi Świderkowi, który z kolei oznajmił wszystkich z historią powstania Dni Kultury Polskiej w Berdyczowie. Krzysztof Świderek przekazał merowi Berdyczowa popiersie Josepha Conrada Korzeniowskiego z życzeniami, aby miasto znalazło możliwość umieszczenia go na jednej z ulic, nazwanej na cześć tego wybitnego pisarza polskiego pochodzenia.

Zastępca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Dyrektor Generalny Jacek Olbrycht zaznaczył, że kultura jest najbardziej uniwersalnym czynnikiem, łączącym i identyfikującym polski i ukraiński narody i że ta wartość pozwoliła nam przetrwać najcięższe czasy i myśleć z optymizmem o przyszłości. Zastępca Ministra kultury Ukrainy Igor Lichowyj dodał, że Berdyczów jest jedną z duchownych stolic Europy!

Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Tadeusz Samborski przypomniał powiedzenie: „Jeżeli jeden raz coś udało się zrobić w dziedzinie kultury, mówimy o tym jako o wydarzeniu, jeżeli dwa razy – nazywamy to systemem, a trzy razy – to już tradycja. Berdyczowskie Dni Kultury Polskiej odbywają się po raz szesnasty! Otóż to bardzo dobra tradycja!” .

Wojciech Kudelski – Prezydent Miasta Siedlce podkreślił, że: „Europa ma podłoże chrześcijańskie, stąd wypływa cała nasza kultura. Powinniśmy się wzajemnie wspierać, jeśli jeden naród czy jedne państwo jest zagrożone. Polska jest razem z Ukrainą w obecnej walce z agresją rosyjską”. Przytoczył też przykłady solidarności i wsparcia Ukrainy, np. w Siedlcach został odwołany Ogólnopolski Festiwal Piosenki Rosyjskie j„Bałałajka”, zamrożono też stosunku z rosyjskim miastem partnerskim…

Młody, energiczny burmistrz Jawora Emilian Bera podarował karmelitom wielki obraz Papieża św. Jana Pawła II oraz wspólnie z merem Berdyczowa pod oklaski publiczności podpisał nową Umowę partnerską na kolejne lata.

Uroczysty obiad odbył się w berdyczowskiej malowniczej restauracji „Versal”, położonej na łonie natury tuż przy wjeździe do miasta ze strony Winnicy.

W drugiej połowie dnia w ramach uroczystości z okazji Dnia Konstytucji Ukrainy, Dnia miasta Berdyczowa, ХVІ Dni Polskiej Kultury oraz Dnia Młodzieży rozpoczął się program muzyczny «Ukraina i Polska- rodzina europejska!» z udziałem artystów estradowych, organizacji artystycznych z Berdyczowa i polonijnego zespołu „Podolski Kwiat” z Koziatynia.

W międzynarodowym konkursie piękności „Słowiańska uroda-2015” zwyciężyła Tetiana Bondar, która została uhonorowana tytułem Miss Piękności.
O 22.00 licznie zebrana na Placu centralnym Berdyczowa publiczność z ogromnym entuzjazmem i radością witała utalentowanych muzykantów i wykonawców z polskiego zespółu „Big 4 Band”. Radość i masę pozytywnych wrażeń przyniosła muzyczno-taneczna rozrywka, szczególnie dzięki królowej wokalu Agnieszce Babicz-Stasierowskiej. Nikogo też nie pozostawił obojętnym aksamitny baryton polskiego wokalisty Maćka Pintschera.

Goście i gospodarze uroczystości śpiewali i tańczyli na placu do północy. Nawet niektórzy ojcowie karmelici w koszulkach i spodenkach dryfowali po placu w wesołym tanecznym maratonie.

Jerzy Sokalski, prezes „Polskiego Radia Berdyczów”, 30.06.15 r.

{morfeo 887}

{youtube}{/youtube}