Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Stosunki polsko-ukraińskie » XV Międzynarodowego Forum „POLSKO-UKRAIŃSKIE DNI BIZNESU”

XV Międzynarodowego Forum „POLSKO-UKRAIŃSKIE DNI BIZNESU”

W dniu 28 kwietnia br. w Warszawie odbyło się XV Międzynarodowe Forum „Polsko-Ukraińskie dni biznesu”. Organizatorami Forum wystąpiły Zrzeszenie Ukraińskiego Biznesu w Polsce, Grupa Prawnicza EUCON oraz Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

Na uwagę jak zawsze zasługuje szczere przemówienie Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Ukrainy w RP Andrija Deszczyci.

Nie mniej impulsywne, a jednocześnie wartościowe występy wygłosili wszyscy uczestnicy Forum. M.in. Przewodniczący Rady Przedsiębiorczości przy Prezydencie RP, Rektor SGH w Warszawie, Piotr Wachowiak zwrócił uwagę na to, że w pierwszej kolejności i Polska, i cały świat cywilizowany powinni dziękować Ukrainie za jej walkę z raszyzmem w XXI wieku oraz wspierać Ukrainę na wszelkie możliwe sposoby w tej niezwykle trudnej, lecz bardzo ważnej dla całej ludzkości sprawie.

Paliwo do wszystkich samochodów ukraińskich Sił Zbrojnych, generatorów itp. dostarcza głównie polska państwowa spółka PKB Orlen. P.o. dyrektora Przedstawicielstwa tej Spółki w Ukrainie Mateusz Domian podkreślił, że ze względów bezpieczeństwa nie może powiedzieć objętości, ale zaznaczył, że jest to naprawdę znacząca pomoc, która tylko będzie wzrastać.

Prezes Zarządu PKP Cargo Connect Maksym Golos również zauważył, że za ostatnie dwa miesiąca znacząco wzrosło dostarczenie specjalnego sprzętu niezbędnego do zamiany szerokości bazy kolejowej między Ukrainą a Unią Europejska, dostarczonego przeważnie przez stronę polską, co znacznie rozszerzyło obecnie przepływ towarów na Ukrainę.

Ma to szczególne znaczenie w warunkach całkowitej blokady przez agresora transportu wodnego, wszystkiego towaru nadchodzącego do Ukrainy czy z Ukrainy (przez to właśnie bardzo cierpi ukraińska gospodarka, m.in. eksport).
Prezes Zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Krzysztof Drinda oraz jego kolega, wiceprezes Zdzisław Sokal, poinformowali że Polska już opracowuje wielowektorowe programy inwestycyjne dla Ukrainy, m.in. i w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, ponieważ wierzy w jej całkowite i szybkie zwycięstwo!

W zwycięstwo Ukrainy wierzy także Polski Związek Pracodawców Budownictwa, którego dyrektor Konrad Wyrwas powiedział, że wiele polskich firm budowlanych nadal w pewnym stopniu wypłaca ukraińskim pracownikom pensje, które teraz poszły na front. Ponadto już teraz przygotowują się do opracowania dokumentacji projektowej dla trudnych do odbudowy obiektów, które zostały zniszczone przez okupantów na Ukrainie, aby po zwycięstwie nie tracić na to czas, ale móc natychmiast rozpocząć odbudowę. Pan Conrad zwrócił również szczególną uwagę na to, aby wsparcie dla Ukrainy miało charakter długofalowy, a relacje między naszymi krajami, ich organizacjami i ludźmi w ogóle powinny opierać się przede wszystkim nie na emocjach, lecz na głębokim zrozumieniu długotrwałych interesów i celów jeden drugiego. Tylko w taki sposób może być sukcesywnie realizowany tzw. „Plan Marszała” dla Ukrainy!

Wiceprezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego Włodzimierz Kocon także podkreślił, że obecnie ważnym jest utrzymanie stabilnego stanu systemu finansowego i bankowego Ukrainy poprzez zapewnienie znacznego napływu kapitału do Kraju i stworzenie dla niego preferencji oraz aby nie udać się do wewnętrznej emisji hrywny. Akurat składowa ekonomiczno-finansowa jest jednym z głównych kluczy do zwycięstwa i sukcesu Ukrainy w powojennej odbudowie i wstępu do Unii Europejskiej!

Ukraina miała bardzo ograniczone strategiczne rezerwy wojskowe i gospodarcze w momencie rozpoczęcia przez Federację Rosyjską nowej ofensywy wojskowej, ale dobrze, że Ukraina ma takich silnych partnerów jak Rzeczpospolita Polska! Krytyczny niedobór na początku nowej wielkoskalowej inwazji był na Ukrainie obserwowany niemal we wszystkim. Dziś, dzięki bezpośredniej i pośredniej pomocy finansowej i wojskowo-technicznej ze strony USA, Polski i innych cywilizowanych krajów świata jest czym się bronić, i czym leczyć rannych, i za koszt czego, mamy wreszcie podtrzymywać naszą stabilność finansową!

Ogólnie podczas Forum omówiono prawie wszystkie ważne tematy dot. wsparcia Ukrainy teraz i w przyszłości. Prawdopodobnie, każdy uczestnik Forum wiele cię dowiedział korzystnego dla siebie i swojego Kraju (Ukrainy czy Polski).

Nawet nie pominięto tematu dot. informacji i bezpieczeństwa: na przykład ciekawa i ważna była informacja, że przekazywanie danych osobowych do kraju agresora odbyła się za pomocą urządzeń chińskiej produkcji (w tym nawet pozycji Armii Ukraińskiej, która wykorzystywała drony chińskich podczas operacji wywiadowczych). Na to zwrócił uwagę Prezes Zarządu Dronehub Vadym Melnyk mówiąc o niedopuszczalności wykorzystania w przyszłości chińskiego sprzętu high-tech, biorąc pod uwagę wysokie prawdopodobieństwo wykorzystania danych użytkowników przez Rosję.

Bardzo dziękujemy wszystkim przedstawicielom polskiego biznesu oraz właściwym państwowym i samorządowym instytucjom RP za wsparcie i solidarność, którą oni udzielają Ukrainie oraz gotowość do kontynuowania tych inicjatyw w przyszłości!

Z niecierpliwością, wszyscy czekamy na kolejne takie Forum w spokojnym Kijowie – w tym roku, jak zawsze – w październiku.

Rustam Jusupow, Studencki Klub Polski w Żytomierzu, 5 maja 2022 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code