Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » XV Jubileuszowe Dni Kultury Polskiej w Berdyczowie

XV Jubileuszowe Dni Kultury Polskiej w Berdyczowie

29 czerwca 2014 roku w Berdyczowie odbyły się XV Jubileuszowe Dni Kultury Polskiej. Tegoroczne uroczystości zbiegły się z Dniami Miasta Berdyczowa, Dniem Młodzieży, świętowaniem 10-lecia przystąpienia Polski do UE oraz  Dniem Konstytucji Ukrainy.

Rodzynką berdyczowskich imprez stały się koncert polskiego zespołu VOX oraz Międzynarodowy Konkurs „Słowiańska piękność” z udziałem uczestniczek z Berdyczowa, Siedlec i Jawora.

W imprezach, które odbyły się w ramach Dni Kultury Polskiej w Berdyczowie wzięli udział przedstawiciele miejscowych władz, ukraińskiego parlamentu, miast partnerskich z Polski a także konsulowie KG RP w Winnicy – Konsul Generalny Krzysztof Świderek oraz Konsul Edyta Niedźwiedzka.

Na początku uroczystości odbyła się Msza święta w Sanktuarium Berdyczowskim w intencji  uczestników XV Jubileuszowych Dni Kultury Polskiej, celebrował którą proboszcz parafii Najświętszej Marii Panny Niepokalanego poczęcia o. Rafał Myszkowski OCD w asyście księży o imionach Piotr i Paweł (29 czerwca katolicy odznaczają Święto Piotra i Pawła). Podczas Mszy modlono się o pokój na Ukrainie. Wszyscy, jak dzieci Jedynego Boga prosili o Boże Błogosławieństwo dla Ukrainy i jej obrońców. Następnie berdyczowianie i goście miasta zwiedzali po kolei koncerty, otwarcie wystawy, poświęconej Ignacemu Janowi Paderewskiemu i inne ciekawostki, których w słynnym Berdyczowie jest pod dostatkiem.

Podczas koncertu na głównym placu Berdyczowa zagrali, zaśpiewali i zatańczyli zespół „Rozmaryn” kulturalno-oświatowego stowarzyszenia im Juliusza Słowackiego, chór „Mazury” i orkiestra dęta (miejski Związek Polaków) z Chmielnickiego.

Ta wystawa, poświęcona jest człowiekowi, który urodził się na dzisiejszej ziemi ukraińskiej, niedaleko Berdyczowa, w małej wiosce Kuryłówce. Ignacy Jan Paderewski to także wielki kompozytor, dzieła którego, podobno, jak mówią inni artyści, nie tak prosto odtworzyć. Paderewski to wielki wirtuoz, patriota, polityk, który swoim talentem i zaangażowaniem walczył o niepodległość Polski. Cieszymy się, że tą wystawę, pokazaną po raz pierwszy w brukselskim Domu Polskim, na przyjęciu wydanym przez Polskę na cześć objęcia prezydencji Unii Europejskiej,  otwieramy pod czas Jubileuszowych Dni Kultury Polskiej w Berdyczowie – Krzysztof Świderek zachęcił do obejrzenia wystawy, która przez jakiś czas będzie dostępna do zwiedzania w berdyczowskim muzeum miejskim. Otwarcie wystawy upiększył grą na fortepianie absolwent Odeskiego konserwatorium Witalij Samojluk. Młody kompozytor z Chmielnickiego zaprezentował publiczności mało znane zbiory utworów Chopina i wykonał kilka kompozycji tego znanego polskiego muzyka, opracowanych przez Paderewskiego.

Podczas oficjalnego spotkania w na sali Rady Miejskiej przedstawiciele władz Berdyczowa na czele z burmistrzem Wasylem Mazurem, polskich miast partnerskich i inni honorowi goście uczcili minutą ciszy pamięć poległych na Donbasie ukraińskich żołnierzy.

Modlimy się o pokój na Ukrainie i wierzymy w zwycięstwo narodu ukraińskiego. Innej Ukrainy sobie nie wyobrażam. Widzimy, że mieszkają tutaj ludzie, którzy kochają i cenią  wolność i suwerenność własnego państwa ponad wszystko. Naród ukraiński już pokazał całemu światu, że chce on być częścią europejskiej wspólnoty, modlimy się o wasze zwycięstwo — powiedział Wojciech Kudelski, prezydent polskiego miasta Siedlce, partnerskiego miasta Berdyczowa.

Następnie goście i gospodarze wymienili się tradycyjnymi upominkami i zobaczyli film o współpracy Berdyczowa i Siedlec.

Mocnym akcentem końcowym XV Dni Kultury Polskiej w Berdyczowie stał się koncert znanego nie tylko w Polsce ale także w licznych krajach byłego ZSRS zespołu VOX. Doświadczeni muzycy odczuwali nastroje publiczności i postarali się by przybliżyć polską kulturę nie tylko miejscowym Polakom ale także innym mieszkańcom miasta. Bawili się i tańczyli wszyscy. Zakończyły się uroczystości późną nocą pokazem sztucznych ogni.

Kolejne Dni Kultury Polskiej w Berdyczowie były przede wszystkim spotkaniem, zrzeszającym przedstawicieli polskiej i ukraińskiej narodowości, które łączy nie tylko trudna i bolesna historia ale także problemy i radości współczesności, zjednoczenie się samorządowców, ludzi biznesu i kultury, różnych pokoleń, zawodów i pasji.

Anna Denysiewicz, Władysław Rudnicki, Franciszek Miciński, część zdjęć została udostępniona przez Mirosławę Rudnicką oraz Wiktora Tandykina, bwp

 

Zdjęcia z imprez berdyczowskich

{morfeo 612}

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *