Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Winnicki » XIX Festiwal Kultury Polskiej w Winnicy pod hasłem „Roku Niepodległej”

XIX Festiwal Kultury Polskiej w Winnicy pod hasłem „Roku Niepodległej”

17 listopada 2018 roku podolscy i wołyńscy Polacy spotkali się w Winnicy by w ramach corocznego Festiwalu Kultury Polskiej w jak najlepszy sposób zaprezentować kulturę swojej historycznej Ojczyzny.

Na sobotniej imprezie, organizowaną przez Związek Polaków Winniczyzny przy wsparciu Winnickiej Administracji Obwodowej oraz Konsulatu Generalnego RP w Winnicy, zebrali się przedstawiciele władz, polscy dyplomaci, prezesi i członkowie polskich organizacji, żeby wspólnie świętować 100-lecie odrodzenia Polski po 123 latach zaborów.
Festiwal poprzedziła teatralizowana scenka, przedstawiająca Piłsudskiego i Paderewskiego, którzy zmagających się z potęgą trzech zaborców. Zwieńczeniem scenki stało się pojawienie młodej dziewczyny w polskich barwach patriotycznych, która zwiastowała nową erę państwa polskiego.

Mowę powitalną wygłosili wice-konsul KG RP w Winnicy Sebastian Delura oraz zastępca Winnickiej Administracji Obwodowej Oleksander Kruczeniuk.

Zespoły artystyczne z obwodów winnickiego, chmielnickiego oraz żytomierskiego przywieźli na festiwal tańce i piosenki, przedstawiające różne okresy historii Rzeczpospolitej. Od Konfederatów Barskich do dni dzisiejszych licznie zgromadzonych widzów w Winnickiej Filharmonii Obwodowej  poprowadziły zespoły z Żytomierza, Baru, Winnicy, Kamieńca Podolskiego i innych miejscowości.

Główny organizator XIX Festiwalu Kultury Polskiej w Winnicy Alicja Ratyńska została uhonorowana przez konsula KG RP w Winnicy wiązanką białych i czerwonych kwiatów.

Redakcja, 17 listopada 2018 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code