Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Żytomierski » XII Zlot Młodzieży Polonijnej „Orle gniazdo” 2019

XII Zlot Młodzieży Polonijnej „Orle gniazdo” 2019

W dniach 20-30 lipca w Żerkowie odbył się XII Zlot Młodzieży Polonijnej. W tym roku na Zlot przyjechało 123 zlotowiczów z 21 krajów.

Oficjalne otwarcie XII spotkania młodzieży polonijnej z całego świata pod nazwą „Orle Gniazdo” odbyło się w Pałacu Działyńskich w Poznaniu. Na inauguracji obecni byli Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski i Prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska Dariusz Piotr Łukaszewski wraz z innymi przedstawicielami władz lokalnych i ogólnych.

Program spotkania w tym roku był bardzo interesujący i zróżnicowany. Uczestnikom proponowano integracyjne zajęcie sportowo-rekreacyjne; zajęcie krajoznawczo-rekreacyjne w tym spływ kajakowy rzeką Warta, wyjazd do Jarocina (Spichlerz Polskiego Rocka, zwiedzanie miasta), wycieczka rowerowa i odpoczynek w basenie; taneczny wieczór integracyjny. Tematyczne warsztaty odbywały się pod nadzorem instruktorów, w grupach warsztatowych takich jak: dziennikarskie (redakcja tekstów, tworzenie gazetki), muzyczne (śpiew i zabawa muzyką), polonistyczne (nauka języka polskiego na wesoło), taneczne (taniec współczesny, przygotowanie układu), plastyczne (malowanie, projektowanie), teatralne (przygotowanie scenki teatralnej i praca nad emocjami), krajoznawcze (wiedza o Polsce i regionie, praca z mapą).

Także uczestnikom Zlotu proponowano udział w turnieju tenisa stołowego, wiedzy o Polsce i Polonii; zwiedzanie Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowe, Muzeum Zamek w Gołuchowie; wyjazd krajoznawczy do Poznania: zwiedzanie Poznania Traktem Królewsko – Cesarskim (Stary Rynek – Ostrów Tumski – Brama Poznania) oraz kompleksu sportowo- rekreacyjnego nad Jeziorem Maltańskim; korowód zlotowiczów ulicami Żerkowa. Jak zawsze, odbył się wieczór narodowy, gdzie uczestnicy zlotu przedstawiali kraj, skąd przyjechali. No i na zakończenie, tradycyjna ceremonia zakończenia XII Zlotu Młodzieży Polonijnej „Orle gniazdo” 2019.

Pomysł na zorganizowanie pierwszego Zlotu w 1997 roku zaproponował profesor Andrzej Stelmachowski, pierwszy prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska, któremu bardzo zależało na spotkaniach z młodzieżą, więc później przez wiele lat był gościem zlotów. Od tego czasu spotkanie odbywa się co 2 lata.

Dziękujemy bardzo Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska” za wspaniałą możliwość poznać Polskę i Polonię z całego świata. Dziękuję wszystkim naszym instruktorom grup. Już tęsknimy i czekamy na następny Zlot za dwa lata.

Z Żytomierza udział z Zlocie wzięli studenci, uczęszczający na zajęcia języka polskiego punktu nauczania, który działa przy Studenckim Klubie Polskim.

Natalia Chomenko, 12 sierpnia 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code