Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Różne » Warto wiedzieć » X Międzynarodowy Festiwal Jazzowy w Łucku i Równem

X Międzynarodowy Festiwal Jazzowy w Łucku i Równem

Fot. http://luck.msz.gov.pl

W dniach 25–27 sierpnia 2017 roku w Łucku i w Równem – pod patronatem Konsulatu Generalnego Rzeczpospolitej Polskiej w Łucku odbył się X Międzynarodowy Festiwal Jazzowy „Art Jazz Cooperation 2017”.

Tradycyjnie głównymi organizatorami festiwalu byli wołyńska Organizacja Społeczna „Pryncyp”, Łucki Klub Jazzowy, Rówieński Klub Jazzowy „Jam”, z pomocą Stowarzyszenia Lekarzy Pochodzenia Polskiego na Wołyniu.
Festiwal odbył się na XIV-wiecznym zamku łuckim – symbolicznym miejscu dla tego miasta, gdyż właśnie tutaj w XV wieku odbył się zjazd europejskich monarchów.

Tegoroczny program jazzowy w Łucku zaprezentował gościom festiwalu niepowtarzalną dawkę dobrej muzyki w wykonaniu ponad 80 muzyków z ośmiu krajów świata. I tak dla przykładu – gorące rytmy w wykonaniu pierwszej ukraińskiej orkiestry salsa – „Dislocados”, bluesowe emocje zaprezentowali muzycy z Ukrainy i Stanów Zjednoczonych – Maks Tawryczewskyj i Keith Dunn, folk-jazzowe kompozycje zaśpiewała Katya Chilli, po raz pierwszy na Ukrainie pojawił się blues country w wykonaniu niemiecko-japońsko-ukraińskiego zespołu „RodeoFM”. Niewątpliwie wszystkich porwał do tańca polski zespół „The Lions”, który udowodnił, że można grać muzykę reggae w aranżacji jazzowej lub – jak kto woli – jazz w stylu reggae.
W ramach festiwalu zorganizowano wystawę fotograficzną z poprzednich festiwali w galerii Wołyńskiej Organizacji Narodowego Związku Artystów Plastyków Ukrainy, a na terytorium zamku ciekawe kulturalne atrakcje, malarskie i garncarskie warsztaty artystyczne oraz dużo innych ciekawych niespodzianek.

Ten festiwal pozostaje najlepszym wydarzeniem kulturalnym w mieście.

Równe tradycyjnie gościnnie witało miłośników jazzu i muzyków z Ukrainy, Polski, Kanady, USA. Na swoje dziesiąte urodziny festiwal zaprezentował szereg interesujących imprez, wywołujcych burzę emocji, pozostających w pamięci na długie lata.

Amerykański blues w wykonaniu światowej sławy muzyka z Bostonu – Keith Dunna, oraz ukraińskiego wykonawcy bluesa – Maksa Tawryczeskiego. Musical w interpretacji orkiestry symfonicznej „BREVIS” oraz ukraińsko-izraelskiego pianisty – Mike Kaufman-Portnikowa. Klasyczny jazz prezentowany przez muzyków z Polski, Kanady, Gruzji, Włoch, Ukrainy – duet Katiko Purceladze i Pawła Ignatiewa, a także „Evgeniy Pugachov European Quartet feat. Taras Bakowski”. Rytmy reggae z Jamajki oraz improwizacja jazzowa polskiego zespołu „The Lions”. Rytmy latynoamerykańskie oraz energia karaibsko-afrykańska salsa-orkiestry „Dislocados”. Dla wszystkich miłośników folk-jazzu muzyka o wysokiej jakości grupy „ShokolaD” –  wspólny występ ulubionego zespołu z wokalistką Bria Blessing. Motywy folkowe z elementami alternatywnej muzyki elektronicznej i jazzu europejskiego, a także rytualne śpiewy Tybetu i dźwięki przyrody zaprezentowała Katya Chilly Group.

Słowo Polskie na podstawie informacji KG RP w Łucku, 01.09.17 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

code