Jesteś tutaj: Home » AKTUALNOŚCI » Regiony » Chmielnicki » Wzorując się na polskim modelu decentralizacji władzy

Wzorując się na polskim modelu decentralizacji władzy

Polscy eksperci dzielą się doświadczeniem w kwestii reformy samorządowej ze swoimi kolegami z Ukrainy.

Uczestnicy projektu „Decentralizacja w praktyce. Polskie doświadczenie decentralizacji oraz edukacji dla liderów zgromadzeń z siedmiu obwodów Centralnej Ukrainy” przybyli 12 kwietnia do Chmielnickiego Biura Reform. Realizacja programu stała się możliwa dzięki współpracy z polskim i kanadyjskim rządem z funduszy dla wsparcia demokracji przy współpracy z Andrzejem Nieczyporukiem, Jarosławem Bittelem, Pawłem Mentelskim oraz Eldurem Alijewym.

W ubiegłym roku eksperci objechali 10 wschodnich i południowych obwodów Ukrainy. W tym roku na mapie „Decentralizacji w praktyce” znalazły się kolejne 7 obwodów, m. in. obwód chmielnicki. W celu planowania późniejszych wspólnych kroków współpracy, odbywają się spotkania w wybranych obwodach z przedstawicielami środowisk, zaangażowanych w reformowanie kraju.

Podczas spotkań Ukraińcy słuchają polskich kolegów, uczą się przejmować ich doświadczenie, omawiają  aktualne problemy oraz sugerują warianty ich rozwiązań.

Model reformacji miejscowego samorządu na Ukrainie powstał się na podstawie polskiego wzorca, dlatego takie spotkania są realną szansą dla ludzi, zainteresowanych w zjednoczeniu gromady, przejmowaniu oraz nauczeniu się od Polaków, jak można doprowadzić kardynalne zmiany w kraju do końca.

Organizatorzy projektu przeprowadzili w dawnym Płoskirowie dwa spotkania. Wśród zaproszonych gości byli eksperci z różnych kierunków, przedstawiciele organów miejscowego samorządu, organizacji społecznych, przedstawiciele mediów i organów lokalnego samorządu i inni fachowcy, mający praktyczne doświadczenie w przeprowadzaniu reform.

Ania Szłapak, Franciszek Miciński, 19.04.16 r.